Սթոլթենբերգը բացառում է Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների կարգավորումը
Ռուսաստանի հարաբերություններն Արևմուտքի հետ չեն կարգավորվի Ուկրաինայի հակամարտության ավարտից հետո, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Handelsblatt-ին տված հարցազրույցում։ Նա նշել է, որ արևմտյան երկրները չպետք է թերագնահատեն Մոսկվային, որն իր տրամադրության տակ ունի լուրջ ռեսուրսներ։
«Նախկինի պես չի լինի. եթե ​​անգամ Ուկրաինայում զենքերը լռեն, մենք չպետք է սպասենք, որ մեր հարաբերությունները կկարգավորվեն Ռուսաստանի հետ։ Արևմուտքը չպետք է թերագնահատի Ռուսաստանին, որն իր տրամադրության տակ ունի հսկայական ռեսուրսներ»,- ասել է Սթոլթենբերգը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև հավելել է, որ ողջունում է Ուկրաինային հետևակի մարտական ​​մեքենաներ մատակարարելու՝ ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի որոշումը, ինչպես նաև Կիևին թեթև տանկերով օգնելու՝ Ֆրանսիայի մտադրությունը։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Սթոլթենբերգը մեծացնում է ճնշումը Բեռլինի վրա՝ արագ լուծելու Leopard 2 տանկերը Կիևին մատակարարելու հարցը։ Դաշինքի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ուկրաինային զենքով աջակցելը կմոտեցնի հակամարտության ավարտը։
Ռուս սենատոր Ալեքսեյ Պուշկովն առաջարկել է, որ Գերմանիայի վրա ճնշում կգործադրվի ուկրաինական բանակին տանկեր մատակարարելու համար։ Նրա խոսքով՝ Գերմանիայի կառավարությունը չի ցանկանում կիսել այս տեսակի ռազմական տեխնիկան Կիևի հետ, սակայն ԱՄՆ-ը կարող է ստիպել նրան դա անել, քանի որ Փենթագոնը հանդես է եկել նման մատակարարումների օգտին։

Столтенберг исключил нормализацию отношений между Россией и Западом
Отношения России с Западом не нормализуются после окончания конфликта на Украине, заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг в интервью Handelsblatt. Он отметил, что западным странам не стоит недооценивать Москву, в распоряжении которой находятся серьезные ресурсы.
Как раньше не будет. Даже если на Украине замолчат пушки, не следует ожидать, что наши отношения с Россией нормализуются. Западу не следует недооценивать Россию, у которой в распоряжении находятся огромные ресурсы, — сказал Столтенберг.
Генсек НАТО также добавил, что приветствует решение США и Германии о поставках Украине БМП, а также намерение Франции помочь Киеву легкими танками.
Ранее сообщалось, что Столтенберг усиливает давление на Берлин, чтобы он быстрее решил вопрос с поставкой танков Leopard 2 Киеву. Глава Альянса подчеркнул, что поддержка Украины оружием приблизит завершение конфликта.
Российский сенатор Алексей Пушков предположил, что на Германию будут давить в вопросе снабжения украинской армии танками. По его словам, правительство ФРГ не горит желанием делиться с Киевом этим видом боевой техники, но его могут вынудить к этому США, поскольку Пентагон высказался за такие поставки.