Կանադան Ուկրաինայի համար կգնի NASAMS հակաօդային պաշտպանության համակարգ
Կանադան ԱՄՆ-ից կգնի և Ուկրաինային կփոխանցի NASAMS զենիթահրթիռային համակարգը՝ միջին հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համար։ Այս մասին ուկրաինացի գործընկեր Ալեքսեյ Ռեզնիկովի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է Կանադայի պաշտպանության նախարար Անիտա Անանդը։
ՀՕՊ համակարգը կօգնի պաշտպանել Ուկրաինայի բնակեցված կենտրոններն ու կարևոր ենթակառուցվածքները անօդաչու սարքերից, հրթիռներից և օդային հարվածներից, ասել է Անանդը։ «NASAMS-ը հարվածների շատ բարձր մակարդակ ունի, և դա արժեքավոր ներդրում է Ուկրաինայի պաշտպանունակության գործում»,- գրել է նա Twitter-ում:
Նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը Telegram-ի իր ալիքում ասել է, որ սա հիանալի նորություն է։ «Մեր երկնային վահանի մեջ ներդրումը ներդրում է Եվրոպայի անվտանգության համար՝ շնորհիվ դաշնակիցների»,- հավելել է նա։

Канада купит для Украины систему ПВО NASAMS
Канада купит у США и передаст Украине зенитный ракетный комплекс NASAMS – систему противовоздушной обороны средней дальности. Об этом сообщила министр обороны Канады Анита Ананд после проведенных переговоров с украинским коллегой Алексеем Резниковым.
По словам Ананд, эта зенитная система поможет защитить населенные пункты Украины и критически важную инфраструктуру от беспилотников, ракет и авиаударов. "NASAMS имеет очень высокий коэффициент попаданий, и это – ценный вклад в обороноспособность Украины", – написала она в твиттере.
Глава офиса президента Андрей Ермак сообщил в телеграм-канале, что это отличная новость. "Инвестиции в наш небесный щит – это вклад в безопасность Европы. Спасибо союзникам", – добавил он.