«Sputnik Լիտվա»-ի գլխավոր խմբագիրը ձերբակալվել է լրտեսության մեղադրանքով
Sputnik Լիտվայի գլխավոր խմբագիր Մարատ Կասեմին Լատվիայի հատուկ ծառայությունները ձերբակալել են Ռիգայում՝ լրտեսության մեղադրանքով, հայտնում է Sputnik-ը Telegram-ի իր ալիքում։
«Մեր տեղեկություններով՝ «Կասեմի» գործով երկու հոդված կա՝ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ տնտեսական պատժամիջոցների խախտում, ինչպես նաև լրտեսություն»,- ասվում է զեկույցում։ Հստակեցվում է, որ երկրորդ հոդվածով Կասեմին կարող է սպառնալ մինչև 20 տարվա ազատազրկում։
Փաստաբան Իմմա Յանսոնեն պնդել է, որ նա գրավի դիմաց ազատ արձակվի, սակայն դատարանը որոշել է խափանման միջոց ընտրել կալանքը։ Լրագրողին արդեն տեղափոխել են Ռիգայի կենտրոնական բանտ։ Միաժամանակ, փաստաբանը, ով պաշտպանելու է Կասեմին, դեռ չի ստացել գործի նյութերը։ Օրենքի համաձայն՝ տասը օր կա դատարանի որոշումը բողոքարկելու համար։
Կասեմը Լատվիայի քաղաքացի է, արդեն մի քանի տարի ապրում և աշխատում է Մոսկվայում՝ Russia Today մեդիա խմբում, որը ներառում է նաև «Sputnik Լիտվա»-ն։ Դեկտեմբերի 30-ին նա Լատվիա է ժամանել ընտանեկան պատճառներով։
Ապրիլի սկզբին Էստոնիայում կալանավորվեցին Sputnik Meedia-ի նախկին գլխավոր խմբագիր Ելենա Չերիշևան և մեկ այլ նախկին աշխատակից Դմիտրի Տերեստալը՝ միջազգային պատժամիջոցները խախտելու կասկածանքով։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել միջազգային պատժամիջոցները շրջանցելու համար տնտեսական կապեր պահպանելու մեջ։ Ավելի ուշ Չերիշևան գրավի դիմաց ազատ է արձակվել։

Шеф-редактора «Sputnik Литва» задержали по обвинению в шпионаже
Шеф-редактора «Sputnik Литва» Марата Касема задержали спецслужбы Латвии в Риге по обвинению в шпионаже, сообщает агентство Sputnik в своем телеграм-канале.
«По нашим данным, в деле Касема речь идет о двух статьях — о нарушении экономических санкций Евросоюза в отношении России, а также о шпионаже», — говорится в сообщении. Уточняется, что по второй статье Касему может грозить до 20 лет лишения свободы.
Адвокат Имма Янсоне настаивала, чтобы его отпустили под залог, но суд принял решение избрать меру пресечения в виде содержания под стражей. Журналист уже был переведен в рижскую Центральную тюрьму. При этом материалы дела адвокат, которая будет защищать Касема, еще не получала. На обжалование решения суда, согласно закону, есть десять дней.
Касем является гражданином Латвии, несколько лет живет и работает в Москве в медиагруппе «Россия сегодня», куда входит и «Sputnik Литва». 30 декабря, уточняется в сообщении, он приехал в Латвию по семейным обстоятельствам.
В начале апреля экс-шеф-редактора Sputnik Meedia Елену Черышеву с еще одним бывшим сотрудником Дмитрием Терестала задержали в Эстонии по подозрению в нарушении международных санкций. Против них завели дело о поддержании экономических связей в обход международных санкций. Позже Черышеву выпустили под подписку о невыезде.