ԱՄՆ-ը կոչ է անում լիարժեքորեն վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի փակումը շարունակում է մտահոգել Միացյալ Նահանգներին։ Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք Արցախում հանգեցրել են ծանր հումանիտար հետևանքների։
«Մենք շարունակում ենք մտահոգված մնալ Լաչինի միջանցքի հասանելիության խաթարման և ստեղծված իրավիճակի հումանիտար հետևանքների առնչությամբ։ Սա խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացը և խաթարում է միջազգային վստահությունը»,- նշել է պետդեպի խոսնակը։
Անդրադառնալով իրադրության հանգուցալուծման տարբերակներին՝ Փրայսն ասել է. «Մենք կոչ ենք անում լիարժեքորեն վերականգնել ազատ տեղաշարժը միջանցքով։ Ցանկացած հարցում առաջընթացի միակ ճանապարհը բանակցություններն են»։

США призывают к полному восстановлению свободного передвижения по Лачинскому коридору
Блокада Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, продолжает вызывать обеспокоенность США. Об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс, комментируя по запросу Арменпресс действия Азербайджана, приведшие к тяжелым гуманитарным последствиям в Арцахе.
«Мы по-прежнему обеспокоены нарушением доступа в Лачинский коридор и гуманитарными последствиями ситуации. Это препятствует мирному процессу и подрывает международное доверие», — заявил представитель Госдепартамента.
Коснувшись вариантов разрешения ситуации, Прайс сказал: «Мы призываем к полному восстановлению свободного передвижения по коридору. Переговоры – единственный путь движения вперед в любом вопросе».