«2023 թվականը կարող է դառնալ շատ կարևոր ժամանակաշրջան». Դավիթ Բաբայան
Արցախի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը գրում է. «Ինչպիսի՞ն է լինելու 2023 թվականը աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից: Սա մի հարց է, որը հետաքրքրում է թե՛ հասարակ մարդկանց, թե՛, իհարկե, քաղաքական գործիչներին, վերլուծաբաններին, գիտնականներին։ Ընդհանուր առմամբ, լինում են համեմատաբար կայուն, խաղաղ, իներտ տարիներ։ Կան լարված, ողբերգական ժամանակաշրջաններ: Բայց կան նաև շրջադարձային ժամանակներ: Այդպիսին էին մեզ համար, օրինակ, 1985, 1988, 1991, 1992, 1993, 1994, 2016, 2018, 2020 թվականները, այո, դա չափազանց շատ, և՛ մեկ ժողովրդի, և՛ մի սերնդի համար։ Բայց այդպիսին է մեր ճակատագիրը, մեր խաչը, որը մենք պետք է կրենք։
Կրիտիկական ժամանակաշրջանների թվում կան նաև այնպիսիք, որոնք կարելի է որակել որպես կրկնակի ճակատագրական ժամանակաշրջաններ, երբ աշխարհաքաղաքական հիմնարար փոփոխություններ են տեղի ունենում ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակներում։ Մեզ համար նման ժամանակահատվածներ կարելի է համարել, օրինակ, 1914-1923թթ. 1985-1991 թթ.:
2022 թվականին համաշխարհային աշխարհաքաղաքական ճեղքվածք է արձանագրվել, որն ազդում է նաև տարածաշրջանային գործընթացների վրա։ Ուստի 2023 թվականը կարող է դառնալ շատ կարևոր ժամանակաշրջան ինչպես աշխարհում, այնպես էլ մեր տարածաշրջանում։ Բայց այստեղ պետք է հիշել, որ աշխարհաքաղաքական ճեղքվածը պարտադիր չէ, որ դրսևորվի աղետներով, այն կարող է լինել նաև աղետների կանխարգելման շրջան։ Պետք է հասկանանք նաև, որ երկակի աշխարհաքաղաքական ցնցումների ժամանակաշրջանները հղի են ոչ միայն վտանգներով ու մարտահրավերներով, այլև մի շարք բարդ խնդիրների լուծումների հնարավորություններով։ Պարզապես պետք է դիմանալ, քրտնաջան աշխատել և երբեք չկորցնել հավատն ու ինքնատիրապետումը»:

Давид Бабаян: 2023 год может стать весьма специфическим периодом как в мире, так и у нас в регионе
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян на своей странице в Facebook пишет: Каким будет с геополитической точки зрения 2023 год? Это вопрос, интересующий как простых обывателей, так и, естественно, политиков, аналитиков, ученых. В целом, имеются годы относительно стабильные, мирные, инертные. Бывают напряженные, трагические. Но имеются и поворотные, переломные периоды. Таковым для нас были, к примеру, 1985, 1988, 1991, 1992, 1993, 1994, 2016, 2018, 2020. Да, слишком много, как для одного народа, так и поколения. Но, такова уж наша доля, наш крест, который мы должны нести. Среди переломных периодов бывают и такие, которые можно охарактеризовать как вдвойне судьбоносные периоды, когда коренные геополитические перемены происходят как на мировом, так и на региональном уровнях. Для нас таковыми были, к примеру, 1914-1923гг. 1985-1991 гг.
В 2022 год зафиксировал глобальный #геополитический разлом, который оказывает влияние также на региональные процессы. Поэтому, 2023 год может стать весьма специфическим периодом как в мире, так и у нас в регионе. Но здесь надо помнить, что геополитический разлом не обязательно должен проявляться в катастрофах, он может быть и периодом, где предотвращаются катастрофы. Мы также должны понимать, что периоды двойных геополитических переломов таят в себе не только опасности и вызовы, но и возможности и решение целого ряда сложнейших проблем. Надо просто держаться, кропотливо трудиться и никогда не терять веры и самообладания.