Google-ի հանրահայտ գաջեթում հայտնաբերվել է օգտատերերին գաղտնալսելու «անցք»
«Սպիտակ» հաքեր Մեթ Կունզը Google Home Mini-ում սխալ է հայտնաբերել, որը քիբերհարձակվողներին թույլ է տալիս օգտագործել խելացի բարձրախոս՝ գաջեթների սեփականատերերին գաղտնալսելու համար: Այս մասին հայտնում է Tweakers-ը։
Հետազոտողը պարզել է, որ երբ հայտնաբերվում է Wi-Fi մուտքի կետ, որին միացված է Google Home խելացի բարձրախոսը, հնարավոր է վերահսկել գաջեթը՝ առանց միանալու հենց այդ մուտքի կետին։
Դա անելու համար հարկավոր է Wi-Fi մուտքի կետի վրա նույնականացման գրոհ իրականացնել, որը կանջատի սյունակը ցանցից: Ավելին, օգտագործելով հատուկ ծրագիր, կարող եք Google Home-ում լրացուցիչ Google հաշիվ տեղադրել: Երբ օրինական օգտատերը նորից միացնում է սյունակը Wi-Fi-ին, և՛ սեփականատերը, և՛ հարձակվողը, ով լրացուցիչ հաշիվ է բացել, հասանելի կլինի դրա կառավարմանը:
Ստանալով վերահսկողություն ուրիշի սյունակի վրա՝ հարձակվողը կարող է ստիպել նրան զանգել իր հեռախոսով: Երբ հարձակվողը վերցնում է հեռախոսը, նա կլսի այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում կոտրված սյունակի շուրջ։ Այս դեպքում օրինական օգտվողը, ամենայն հավանականությամբ, ոչինչ չի նկատի։
Կունզեն հայտնաբերել է նկարագրված խոցելիությունը 2021 թվականի սկզբին և անմիջապես զեկուցել Google-ին։ ՏՏ կորպորացիան «սպիտակ գլխարկի» հաքերին վճարել է 107 500 դոլար պարգևավճար։ Այս պահին Google-ն արդեն ուղղել է սխալը, որը թույլ է տվել Kunze-ին հրապարակել իր մանրամասն նկարագրությունը։

В популярном гаджете Google нашли лазейку для прослушивания пользователей
«Белый» хакер Мэтт Кунце нашел в Google Home Mini ошибку, позволяющую злоумышленникам использовать умную колонку для прослушки владельцев гаджета. Об этом сообщает издание Tweakers.
Исследователь выяснил, что при обнаружении точки доступа Wi-Fi, к которой подключена умная колонка Google Home, можно перехватить управление над гаджетом, не соединяясь с этой самой точкой доступа.
Для этого нужно провести атаку деаутентификации на точку доступа Wi-Fi, которая отключит колонку от сети. Далее, при помощи специальной программы, в Google Home можно внедрить дополнительную учетную запись Google. Когда легитимный пользователь вновь подключит колонку к Wi-Fi, доступ к ее управлению появится как у владельца, так и у злоумышленника, подсунувшего дополнительную учетную запись.
Получив контроль над чужой колонкой, злоумышленник может заставить ее позвонить на своей телефон. Когда злоумышленник поднимет трубку, он будет слышать все, что происходит вокруг взломанной колонки. При этом легитимный пользователь, вероятнее всего, ничего не заметит.
Кунце обнаружил описанную уязвимость в начале 2021 года и сразу сообщил о ней в Google. IT-корпорация выплатила «белому» хакеру вознаграждение в размере $107 500, что равно примерно 8 млн руб. На текущий момент Google уже исправила ошибку, что позволило Кунце опубликовать ее подробное описание.