Հնդկաստանը և Պակիստանը փոխանակել են միջուկային օբյեկտների և բանտարկյալների ցուցակները
Հնդկաստանը և Պակիստանը փոխանակել են միջուկային օբյեկտների և բանտերում գտնվող բանտարկյալների ցուցակները, հայտնում է Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն:
«Այսօր Հնդկաստանը և Պակիստանը դիվանագիտական ​​ուղիներով Նյու Դելիում և Իսլամաբադում միաժամանակ փոխանակեցին միջուկային կայանքների և օբյեկտների ցանկը, որոնք ենթակա են Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև միջուկային կայանքների և օբյեկտների վրա հարձակումների արգելման մասին համաձայնագրին: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 1988 թվականի դեկտեմբերի 31-ին և ուժի մեջ է մտել 1991 թվականի հունվարի 27-ին: Մասնավորապես, նախատեսում է, որ Հնդկաստանը և Պակիստանը յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա հունվարի 1-ին միմյանց տեղեկացնում են միջուկային կայանքների և Համաձայնագրի ենթակա օբյեկտների մասին:
Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն նշել է, որ սա երկու երկրների միջև նման ցուցակների 32-րդ փոխանակումն է։ Նյու Դելին և Իսլամաբադը նաև փոխանակել են կալանքի տակ գտնվող քաղաքացիական բանտարկյալների և ձկնորսների ցուցակները:
«Հնդկաստանը կիսել է 339 պակիստանցի քաղաքացիական բանտարկյալների և 95 պակիստանցի ձկնորսների ցուցակները, որոնք ներկայում գտնվում են Հնդկաստանի կալանքի տակ: Նմանապես, Պակիստանը կիսել է 51 քաղաքացիական բանտարկյալների և կալանքի տակ գտնվող 654 ձկնորսների ցուցակները, ովքեր հնդիկ են կամ ենթադրաբար հնդիկ են», - ասվում է զեկույցում:
Հնդկաստանի իշխանությունները նաև կոչ են արել Պակիստանին «վաղաժամկետ ազատ արձակել և հայրենադարձել քաղաքացիական բանտարկյալներին, անհայտ կորած հնդիկ զինվորներին և ձկնորսներին իրենց նավակների հետ միասին» և անհապաղ հյուպատոսական մուտք ապահովել Հնդկաստանից այլ բանտարկյալների համար:

Индия и Пакистан обменялись списками ядерных объектов и заключенных
Индия и Пакистан обменялись списками ядерных объектов и находящихся в тюрьмах заключенных, сообщает МИД Индии.
"Сегодня Индия и Пакистан обменялись по дипломатическим каналам одновременно в Нью-Дели и Исламабаде списком ядерных установок и объектов, подпадающих под действие Соглашения о запрещении нападения на ядерные установки и объекты между Индией и Пакистаном. Соглашение, подписанное 31 декабря 1988 года и вступившее в силу 27 января 1991 года, предусматривает, в частности, что Индия и Пакистан информируют друг друга о ядерных установках и объектах, подпадающих под действие Соглашения, 1 января каждого календарного года", - говорится в сообщении.
МИД Индии отметил, что это 32-й подобный обмен такими списками между двумя странами. Также Нью-Дели и Исламабад обменялись списками гражданских заключенных и рыбаков, находящихся под стражей.
"Индия поделилась списками 339 пакистанских гражданских заключенных и 95 пакистанских рыбаков, которые в настоящее время находятся под стражей в Индии. Точно так же Пакистан поделился списками 51 гражданского заключенного и 654 находящихся под стражей рыбаков, которые являются индийцами или предположительно являются индийцами", - говорится в сообщении.
Власти Индии также призвали Пакистан "к досрочному освобождению и репатриации гражданских заключенных, пропавших без вести индийских военнослужащих и рыбаков вместе с их лодками", а также предоставить немедленный консульский доступ к другим заключенным из Индии.