Կիմ Չեն Ինը մեղադրում է ԱՄՆ-ին «ՆԱՏՕ-ի ասիական տարբերակ» ստեղծելու համար
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը երկրի կուսակցության պլենումի ժամանակ իր զեկույցում ասել է, որ Միացյալ Նահանգները լարվածություն է բարձրացնում Կորեական թերակղզում և Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի հետ համագործակցության ամրապնդման պատրվակով ստեղծում է ՆԱՏՕ-ի «Ասիական տարբերակը»,- կիրակի հայտնել է ԿԺԴՀ-ի Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը (CTAC):
«2022 թվականից ի վեր Միացյալ Նահանգները առավելագույնս բարձրացնում է ԿԺԴՀ-ի վրա ռազմական ճնշման մակարդակը՝ հաճախ Հարավային Կորեա ներմուծելով տարբեր միջուկային հարվածային զենքեր մշտական ​​տեղակայման մակարդակով, իսկ մյուս կողմից՝ հիմնովին խթանելով համագործակցությունը Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի հետ՝ «դաշինքի ամրապնդման» պատրվակով, ձեռնամուխ են լինում նոր ռազմական բլոկի՝ ՆԱՏՕ-ի ասիական տարբերակի ստեղծման մեջ»,- ասվում է Կիմ Չեն Ինի զեկույցում։
Նա նշել է արտաքին լուրջ մարտահրավերների և միջկորեական հարաբերությունների ներկա վիճակի պայմաններում ԿԺԴՀ-ի ինքնապաշտպանության ուժեղացմանը «հզոր ազդակ հաղորդելու» կարևորությունը, ինչպես նաև ասել է, որ Միացյալ Նահանգները և ԿԺԴՀ-ի թշնամական ուժերը «լուրջ հարված են ստացել» Փհենյանի արագ ռազմական հզորացումից և միջուկային զենք ունենալու քաղաքականության ներդրումից։
Կիմ Չեն Ինը հավելել է, որ Հյուսիսային Կորեայի թշնամիները «վախից դողում են» և, հետևաբար, դիմում են «մարդկության պատմության մեջ աննախադեպ ինտրիգների՝ դաժանության և արատավորության առումով»՝ փորձելով մեկուսացնել Հյուսիսային Կորեան և «խեղդել» նրան։ Իսկ Հարավային Կորեան «ինչ-որ սպառնալիքի» դիմագրավելու պատրվակով ավելացնում է պաշտպանական ծախսերը, ակտիվացնում է թշնամական գործունեությունը և հավատարիմ է մնում առճակատման դիրքորոշմանը։
«Ներկայիս իրավիճակը պահանջում է կրկնապատկել ջանքեր՝ հզորացնելու ճնշող ռազմական ուժը, որպեսզի հետևողականորեն երաշխավորվեն ԿԺԴՀ-ի ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և հիմնարար շահերը՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի և մեր պետության դեմ ուղղված թշնամական ուժերի տագնապալի ռազմական գործողությունների», - ասել է Կիմը:

Ким Чен Ын обвинил США в создании "азиатской версии НАТО"
Лидер КНДР Ким Чен Ын в докладе на пленуме партии страны заявил, что США повышают напряженность на Корейском полуострове и под предлогом укрепления сотрудничества с Южной Кореей и Японией создают "азиатскую версию НАТО", передает в воскресенье Центральное телеграфное агентство КНДР (ЦТАК).
"США с 2022 года максимально поднимают уровень военного давления на КНДР, часто вводя в Южную Корею различные ядерные ударные средства на уровне постоянного размещения, а с другой стороны, основательно продвигая осуществление сотрудничества с Японией и Южной Кореей под предлогом "укрепления альянса", погружаются в создание нового военного блока, азиатской версии НАТО", - заявил в докладе Ким Чен Ын.
Он отметил важность "придания мощного импульса" укреплению самообороны КНДР в условиях серьезных внешних вызовов и нынешнего состояния межкорейских отношений, а также заявил, что США и враждебные КНДР силы "получили серьезный удар" от быстрого наращивания Пхеньяном военной силы и введения в официальное законодательство политики по обладанию ядерным оружием.
Ким Чен Ын добавил, что враги КНДР "трепещут от страха" и потому прибегают к "беспрецедентным в истории человечества по жестокости и злобности" проискам, пытаются изолировать Северную Корею и "задушить" ее. А Южная Корея под предлогом ответа на "какую-то угрозу" увеличивает расходы на оборону, активизирует враждебную деятельность, придерживается позиции конфронтации.
"Сложившаяся ситуация требует прилагать удвоенные усилия к укреплению подавляющей военной силы для того, чтобы в ответ на тревожные военные действия США и враждебных сил, нацеленные на наше государство, последовательно гарантировать суверенитет, безопасность и фундаментальные интересы КНДР", - заявил Ким Чен Ын.