Իրանը լայնածավալ զորավարժություններ է անցկացրել Օմանի ծոցում
Իրանի բանակի ուժերը Զոլֆաղար անունն ստացած լայնածավալ զորավարժություններ են անցկացրել Օմանի ծոցում և Հնդկական օվկիանոսի հյուսիսում։ Այս մասին հայտնում է MEHR լրատվական գործակալությունը։
Եռօրյա զորավարժություններին մասնակցել են իրանական բանակի բոլոր տեսակներն ու ճյուղերը, այդ թվում՝ օդուժը, հակաօդային պաշտպանությունը, սուզանավերի նավատորմը և ռազմավարական ռմբակոծիչները։
Հրատարակությունը նշում է, որ զորավարժությունները նպատակ են ունեցել ստուգելու իրանական ռազմական տեխնիկայի արդյունավետությունը և բարձրացնելու երկրի պատրաստակամությունը հնարավոր սպառնալիքների առաջ։
Ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Նասեր Քանանին հակաիրանական էր անվանել ԱՄՆ-ի պաշտպանական բյուջեն և ասել, որ այն արտացոլում է Թեհրանի նկատմամբ Վաշինգթոնի թշնամական մտադրությունները։
Քանանին ընդգծել է, որ Իրանի և այլ երկրների միջև երկկողմ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանական ոլորտում, համահունչ է միջազգային օրենքներին և ուղղված չէ որևէ երրորդ երկրի դեմ, մինչդեռ «ԱՄՆ-ը սպառնում է տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը՝ ստեղծելով բազմաթիվ ռազմակայաններ տարածաշրջան»:
Դեկտեմբերի 23-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ստորագրել է 2023 թվականի պաշտպանության բյուջեն՝ ռեկորդային 847,3 միլիարդ դոլարի չափով։

Иран провел масштабные военные учения в Оманском заливе
Силы иранской армии провели крупномасштабные военные учения Zolfaghar в Оманском заливе и к северу от Индийского океана. Об этом сообщает информационное агентство MEHR.
В трехдневных учениях приняли участие все виды и роды иранской армии, включая ВВС, ПВО, подводный флот и стратегические бомбардировщики.
Издание отмечает, что учения были направлены на проверку работоспособности иранской военной техники и повышение готовности страны к потенциальным угрозам.
Ранее официальный представитель МИД Ирана Насер Канаани назвал оборонный бюджет Соединенных Штатов антииранским и заявил, что он отражает враждебные намерения Вашингтона по отношению к Тегерану.
Канаани подчеркнул, что двустороннее сотрудничество между Ираном и другими странами в различных областях, включая сотрудничество в области обороны, соответствует международным законам и не направлено против какой-либо третьей страны, в то время как «США угрожают региональному миру и стабильности, создавая многочисленные военные базы в регионе».