Նեթանյահուի գլխավոր նպատակը Իրանին կանգնեցնելն է
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն նշել է իր նոր կառավարության հիմնական նպատակները, որոնցից մեկն Իրանի միջուկային ծրագրի դադարեցումն է, հայտնում է The Times of Israel-ը։
Ըստ հրապարակման՝ ելույթ ունենալով Քնեսեթում (Իսրայելի խորհրդարանում - խմբ.) Նեթանյահուն իր կառավարության հիմնական նպատակներն է անվանել Իսրայելի միջուկային ծրագրի դադարեցումը, պետական ​​ենթակառուցվածքի զարգացումը, որը կկապի ծայրամասերը երկրի կենտրոնի հետ և կվերականգնի Իսրայելի ներքին անվտանգության վիճակը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ իր կառավարությունը պայքարելու է կյանքի թանկացող ծախսերի դեմ և բարելավելու է կրթությունը երկրում։ Նեթանյահուն խոստացել է Իսրայելը դարձնել ուժեղ և բարգավաճ «համաշխարհային տերություն»։
Ավելի վաղ՝ հինգշաբթի՝ դեկտեմբերի 29-ին, Քնեսեթը ձայների մեծամասնությամբ հաստատել է Նեթանյահուի նոր կառավարության կազմը։ Նեթանյահուն արդեն վեցերորդ անգամ է ղեկավարում Իսրայելի կառավարությունը։ Նա այս պաշտոնը զբաղեցրել է Իսրայելի պատմության մեջ ցանկացած այլ քաղաքական գործիչից ավելի երկար՝ 15 տարի 3 ամիս։

Нетаньяху назвал свою главную цель: остановить Иран
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал основные цели своего нового правительства, одной из которых является остановка ядерной программы Ирана, сообщает The Times of Israel.
По данным издания, выступая в Кнессете (парламент Израиля - ред.), Нетаньяху назвал главными целями своего правительства остановку ядерной программы Израиля, разработку государственной инфраструктуры, которая позволит соединить окраины с центром страны, и восстановление внутренней безопасности Израиля.
Премьер также отметил, что его правительство будет бороться с растущей стоимостью жизни и улучшать образование в стране. Нетаньяху пообещал сделать Израиль сильной и процветающей "мировой державой".
Ранее в четверг, 29 декабря, Кнессет большинством голосов одобрил состав нового правительства Нетаньяху. Нетаньяху в шестой раз возглавил правительство Израиля. Он занимал эту должность дольше всех остальных политиков в истории Израиля - 15 лет и 3 месяца.