2023 թվականին համաշխարհային տնտեսությանը սպասվում է ռեցեսիա. #CEBR
Տնտեսական և բիզնես հետազոտությունների կենտրոնի (CEBR) փորձագետները հայտնել են, որ 2023 թվականին համաշխարհային տնտեսությունը կգտնվի ռեցեսիայի մեջ։ Այս մասին ասվում է կազմակերպության կայքում հրապարակված կանխատեսման մեջ։
Համաշխարհային տնտեսության ռեցեսիան, ամենայն հավանականությամբ, կսկսվի բարձր տոկոսադրույքների պատճառով՝ որպես պատասխան ավելի բարձր գնաճի:
Կանխատեսման հեղինակները նշում են, որ 2022 թվականին տնտեսությունը 1970-ականների սկզբի հետ համեմատած գնաճային ցնցում է ապրել։ 2021-ի խնդիրները, ինչպիսիք են լոգիստիկ խափանումները՝ կապված կորոնավիրուսի համաճարակի հետ, 2022-ին լրացվել են հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով էներգիայի բարձր գնով։
«Գնաճի դեմ պայքարը դեռ չենք շահել», - ասվում է կանխատեսման մեջ, ուստի ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ բանկային հաստատությունները կբարձրացնեն տոկոսադրույքները:
Փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանը կարճաժամկետ հեռանկարում ստացել է տնտեսական առավելություններ, սակայն առաջիկա տարիներին ռուբլին դոլարի նկատմամբ կարժեզրկվի, և Ռուսաստանի տնտեսությունը համաշխարհային տնտեսությունների CEBR վարկանիշում 9-րդից կիջնի 14-րդ տեղը։
Ավելի վաղ CEBR-ը հայտնել էր, որ Ռուսաստանից գազի մատակարարումների կրճատումը հանգեցրել է Եվրոպայում ռեցեսիայի ռիսկի մինչև 40% աճի:

CEBR: в 2023 году мировую экономику ждет рецессия
Эксперты Центра экономических и бизнес-исследований (CEBR) заявили, что в 2023 году мировая экономика войдет в рецессию. Об этом говорится в прогнозе, опубликованном на сайте организации.
Рецессия в глобальной экономике начнется со значительной вероятностью из-за повышения процентных ставок в качестве меры против выросшей инфляции.
Авторы прогноза отмечают, что в 2022 году экономика пережила инфляционный шок, сопоставимый с началом 1970-х годов. Проблемы 2021 года, такие как логистические сбои из-за пандемии коронавируса, в 2022 оказались дополнены дороговизной энергоносителей из-за антироссийских санкций.
«Битва с инфляцией еще не выиграна», отмечается в прогнозе, поэтому банковские институты США, Великобритании и ЕС будут повышать процентные ставки.
Эксперты считают, что Россия получила экономические преимущества в краткосрочной перспективе, но в ближайшие годы рубль обесценится по отношению к доллару и российская экономика упадет с девятого на 14 место в рейтинге мировых экономик CEBR.
Ранее CEBR сообщал, что снижение поставок газа из России привело к увеличению риска возникновения рецессии в Европе до 40%.