Չինաստանը Թայվան է ուղարկել ռեկորդային թվով ռազմական ինքնաթիռներ
Թայվանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ դեկտեմբերի 25-ի առավոտյան ժամը 6-ից մինչև դեկտեմբերի 26-ի առավոտյան ժամը 6-ը 47 չինական ինքնաթիռ հատել է Թայվանի նեղուցի միջին մասը՝ երկու կողմերի միջև ոչ պաշտոնական սահմանը։
Չինական էսկադրիլիան ներառել է 18 J-16 կործանիչ, 11 J-1 կործանիչ, 6 Սու-30 կործանիչ և անօդաչու թռչող սարքեր։
Չինաստանը շարունակում է իր ռազմական գործունեությունը կղզու մոտ։ Թայվանում տեղաշարժերը վերահսկվում են ցամաքային հրթիռային համակարգերի և նավերի միջոցով:
Reuters-ի աղբյուրը հայտնել է, որ զորավարժությունների ընթացքում Չինաստանը ռազմական ինքնաթիռներ է ուղարկել երկրի մի քանի վայրերից՝ նմանակելու Թայվանի և ԱՄՆ ռազմանավերի վրա հարձակումը:
Թայվանի նախագահ Ցայ Ինգ Վենը դեկտեմբերի 27-ի առավոտյան բարձր մակարդակի ազգային անվտանգության խորհրդակցություն է հրավիրելու՝ քննարկելու կղզու քաղաքացիական պաշտպանության ուժեղացման հարցը։ Դրան կհաջորդի մամուլի ասուլիս՝ պաշտպանական նոր միջոցառումների մասին հայտարարելու համար։
«Որքան շատ պատրաստվենք, այնքան քիչ է ագրեսիայի չմտածված փորձերի հավանականությունը: Որքան միասնական լինենք, այնքան Թայվանն ավելի ուժեղ և ապահով կդառնա»,- ասել է Ցայ Ինգ Վենը։

Китай направил в Тайвань рекордное количество военных самолетов
Минобороны Тайваня сообщило, что 47 китайских самолетов между 6 утра 25 декабря и 6 утра 26 декабря пересекли среднюю часть Тайваньского пролива - неофициальной границы между сторонами, пишут зарубежные СМИ.
В составе китайской эскадрильи было 18 истребителей J-16, 11 истребителей J-1, 6 истребителей Су-30 и беспилотники.
Китай продолжает свою военную активность вблизи острова. В Тайване следят за перемещениями посредством наземных ракетных систем и кораблей.
Источник Reuters рассказал, что во время учений Китай направил военные самолеты из нескольких мест по всей стране для имитации атаки на военные корабли Тайваня и США.
Президент Тайваня Цай Инвэнь созовет совещание по нацбезопасности высокого уровня 27 декабря утром, чтобы обсудить укрепление гражданской обороны острова. После этого должна состояться пресс-конференция, на которой объявят о новых мерах обороны.
«Чем больше мы будем готовиться, тем меньше вероятность необдуманных попыток агрессии. Чем больше мы объединены, тем сильнее и безопаснее станет Тайвань», - сказала Цай Инвэнь.