Չինաստանը զորավարժություններ է անցկացրել Թայվանի մոտ՝ «ի պատասխան ԱՄՆ սադրանքներին»
Չինաստանի ռազմածովային ուժերը, զորքերի այլ տեսակների հետ միասին, կիրակի օրը պարեկային և կրակային վարժանքներ են անցկացրել Թայվան կղզու մոտ։ Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի Ժողովրդաազատագրական բանակի (PLA) մարտական ​​հրամանատարության արեւելյան գոտու պաշտոնական ներկայացուցիչ Շի Յին։
«Դեկտեմբերի 25-ին Թայվան կղզու մոտակայքում Չինաստանի զինված ուժերը պարեկություն են իրականացրել, որում ներգրավված են եղել բոլոր տեսակի զորքերը։ Զորավարժություններ են անցկացվել նաև կրակոցներով և համատեղ հարվածներով»,- ասվում է մարտական ​​հրամանատարության WeChat սոցիալական ցանցի էջում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Շի Յիի խոսքով՝ զորավարժությունները «Չինաստանի վճռական պատասխանն են ԱՄՆ-ի և Թայվանի ուժեղացված սադրանքներին»։

«Ответ на провокации США»: Китай провел военные учения у Тайваня
Военно-морские силы КНР совместно с другими видами войск в воскресенье провели патрулирование и учения со стрельбами около острова Тайвань. Об этом сообщил официальный представитель Восточной зоны боевого командования Народно-освободительной армии Китая (НОАК) Ши И.
«25 декабря около острова Тайвань Вооруженные силы КНР осуществили патрулирование, в котором были задействованы все виды войск. Также состоялись военные учения со стрельбами и нанесением совместных ударов», - говорится в сообщении, опубликованном на странице боевого командования в соцсети WeChat.
По словам Ши И, учения - «решительный ответ Китая на усилившиеся провокации со стороны США и Тайваня».