Մակրոնը հայտարարել է Ուկրաինային զենքի նոր մատակարարումների մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան Կիև է մատակարարել Crotale հրթիռային կայաններ և հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և ծրագրում է զենքի նոր խմբաքանակ մատակարարել հաջորդ տարվա սկզբին։
«Վերջին օրերին Ֆրանսիան մատակարարել է լրացուցիչ զենքեր, հրթիռային կայաններ, Crotale, սարքավորումներ՝ ի հավելումն նրան, ինչ մենք արդեն արել ենք»,- ասել է Մակրոնը LCI հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
Ֆրանսիայի նախագահը մանրամասնել է, որ Զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լեկորնուի հետ քննարկում է 2023 թվականի առաջին եռամսյակում նախատեսված զենքի և զինամթերքի նոր մատակարարումները։ Այդ մատակարարումների թվում սպասվում են Caesar ինքնագնաց հրետանային համակարգեր (ACS), որոնք Փարիզը ցանկանում է վերցնել Դանիային պատվիրածների շարքից։ Մակրոնը չի նշել, թե կոնկրետ ինչ քանակի մասին է խոսքը՝ հավելելով, որ այդ հարցը դեռ համաձայնեցման փուլում է։

Макрон сообщил о новых поставках оружия Украине
Франция поставила Киеву ракетные установки и системы ПВО Crotale, планирует в начале следующего года доставить новую партию оружия, заявил во вторник президент Франции Эмманюэль Макрон.
«За последние дни Франция поставила дополнительное оружие, ракетные установки, Crotale, оборудование сверх того, что мы уже сделали», - сказал Макрон в интервью телеканалу LCI.
Президент Франции уточнил, что вместе с министром Вооруженных сил Себастьеном Лекорню обсуждает новые поставки оружия и боеприпасов, запланированные на первый квартал 2023 года. Среди этих поставок ожидаются и самоходные артиллерийские установки (САУ) Caesar, которые Париж хочет взять из числа заказанных Данией. Макрон не уточнил, о каком количестве установок идет речь, добавив, что этот вопрос еще на стадии согласования.