Կանադան սկսում է Ռոման Աբրամովիչի ունեցվածքը ձերբակալելու և առգրավելու գործընթացը
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին երկուշաբթի օրը հայտարարեց, որ կդիտարկի ռուս գործարար Ռոման Աբրամովիչի ակտիվները բռնագրավելու նպատակով հայցի դիտարկումը, ով Կանադայի կողմից Ռուսաստանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների տակ է։
Canada.ca-ի փոխանցմամբ՝ խոսքը Աբրամովիչի կողմից վերահսկվող Granite Capital Holdings Ltd.-ի՝ 26 մլն դոլարի կալանման հնարավորության մասին է։ Դատարանի դրական որոշման դեպքում այս գումարը կարող է օգտագործվել Ուկրաինան վերականգնելու և տուժած ուկրաինացիներին փոխհատուցելու համար։
«Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ աջակցելու Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան դա կպահանջվի»,- ասել է Ջոլին։

Канада начала процесс по аресту и конфискации активов Романа Абрамовича
Министр иностранных дел Канада Мелани Жоли объявила в понедельник, что рассмотрит возможность подать в суд заявление о конфискации активов российского бизнесмена Романа Абрамовича, который находится под санкциями, введенными Канадой в отношении России.
Как сообщает портал Canada.ca, речь идет о возможности ареста 26 миллионов долларов компании Granite Capital Holdings Ltd., которую контролирует Абрамович. В случае положительного решения суда, эти деньги могут быть использованы для восстановления Украины и компенсации пострадавшим украинцам.
"Мы подтверждаем нашу приверженность поддержке Украины столько, сколько потребуется", - также отметила Жоли.
"Использование российских активов для восстановления Украины справедливо и уместно", - добавила она.