ՀՀ ՄԻՊ-ի և ԱՀ ՄԻՊ-ի համատեղ հայտարարությունը
ՀՀ ՄԻՊ-ի և ԱՀ ՄԻՊ-ի համատեղ հայտարարությունը. «Արդեն երկու օր շարունակ Արցախը Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը մնում է փակ։ Կանխամտածված կերպով դադարեցվել է մարդկանց ու ապրանքների տեղաշարժը, 120.000 երեխաներ, տարեցներ, կանայք ու տղամարդիկ Արցախում հայտնվել են գոյութենական թակարդում։
Տեղաշարժի արգելափակման պատճառով 1100 անձ, այդ թվում՝ ավելի քան 270 երեխա չեն կարողանում տուն վերադառնալ։ Անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող հիվանդներին հնարավոր չէ տեղափոխել Հայաստան՝ մասնագիտական օգնության համար։ Դադարել է պարենի ու բժշկական պարագաների մատակարարումը։ Վտանգված է 120 հազար մարդու կյանքի, առողջության պահպանման, կենսապահովման, ազատ տեղաշարժի, կրթության և այլ կենսական ու անքակտելի իրավունքները։ Երեկ՝ ժամը 18:00-ից, ադրբեջանական կողմն անջատել է նաև Արցախի գազամատակարարումը ձմեռվա սաստիկ այս ցրտի պայմաններում՝ կիրառելով հումանիտար աղետ գեներացնելու դեռևս այս տարվա մարտին փորձարկված գործիքը։ Մարդիկ զրկված են ջեռուցումից, տաք ջրից, բուժհաստատությունները չեն կարողանում ապահովել առաջնային բժշական օգնություն, Արցախի ուսումնական հաստատություններում դադարեցվել է դասապրոցեսը։ Կենսական ճանապարհը փակած ադրբեջանցի «բնապահպանների» հավաքների ազատությունը «երաշխավորելու» համար, ադրբեջանական կողմից ավոտբուսներով քաղաքացիական հագուստով «ակտիվիստների» թարմ ուժեր են տեղափոխվում հավաքի վայր։ Ավելին, անհերքելի ապացույցներ կան առ այն, որ ճանապարհը փակած անձանց մեջ են նաև ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ։ Հավաքի մասնակիցների մեջ մեծամասնություն են կազմում բացառապես պետական ֆիանսավորմամբ գործող «ոչ կառավարական կազմակերպությունների» ներկայացուցիչներ։
Զուգահեռաբար հայատյացության պրոպագանդան անշեղորեն կատարում է իր խնդիրները՝ վառ պահելով ադրբեջանական հանրության ատելության մակարդակը։ Ադրբեջանական մամուլով ու սոցիալական հարթակներով օրեցօր պետական քարոզչամեքենան սաստկացնում է ռուսական խաղաղապահ միավորման դեմ ադրբեջանական հանրության զայրույթի ու ատելության հրահրման խոսույթը։ Նախորդիվ քաղաքացիական բնակչության թիրախավորման ու ահաբեկման դեպքերից հետո, դեկտեմբերի սկզբից մեկնարկած բոլոր այս փաստերի համադրված վերլուծությունն անկախ դիտորդի մոտ ամբողջացնում է ադրբեջանական պետական քաղաքականության նպատակները, այն է՝ հումանիտար ճգնաժամի միջոցով հայաթափել Արցախն ու բնաջնջել հայ բնակչությանը։
Նման պայմաններում նոր ցեղասպանությունը կանխարգելելու նպատակով հակամարտության հանգուցալուծմանը ներգրավված կառավարություններին ու միջազգային դերակատարներին կոչ ենք անում գործադրելու հնարավոր դիվանագիտական բոլոր միջոցները՝ դադարեցնելու Արցախի շրջափակումն ու վերականգնելու գազամատակարարումը, դադարեցնելու վերահաս հումանիտար աղետը և երաշխավորելու Արցախում ապրող մարդկանց իրավունքները»։

Омбудсмены Армении и Арцаха призвали международных акторов принять меры для прекращения блокады Арцаха
Среда, 14 Декабря, 2022 года, 14:00
Омбудсмены Армении и Арцаха выступили с совместным заявлением. В заявлении, в частности, говорится: «Единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и миром, уже два дня перекрыта. Движение людей и товаров преднамеренно прекращено, 120 000 людей - детей, стариков, женщин и мужчин Арцаха оказались в экзистенциальной ловушке.
Из-за блокады 1100 человек, в том числе более 270 детей, не могут вернуться домой. Пациенты, нуждающиеся в неотложной медицинской помощи, не могут быть доставлены в Армению для оказания профессиональной помощи. Поставки продуктов питания и медикаментов прекращены. Под угрозой оказались жизнь, здоровье, средства к существованию, свободное передвижение, образование и другие жизненно важные и неотъемлемые права 120 000 человек.
Вчера с 18: 00 азербайджанская сторона также отключила газоснабжение Арцаха в условиях сильного зимнего холода, применив испытанный еще в марте этого года инструмент для создания гуманитарной катастрофы. Люди лишены отопления, горячей воды, медучреждения не могут обеспечить первичную медицинскую помощь, в учебных заведениях Арцаха прекращен учебный процесс.
Чтобы «гарантировать» свободу сборища азербайджанских «экологов», перегородивших жизненно важную дорогу, туда на автобусах с азербайджанской стороны подвозятся свежие силы «активистов» в штатском. Более того, есть неопровержимые доказательства, что среди людей, перегородивших дорогу, есть и сотрудники азербайджанских спецслужб. Среди участников этого сборища большинство составляют представители «неправительственных организаций», работающих исключительно за счет государственного финансирования.
Параллельно государственная пропаганда армянофобии «держит градус» ненависти в азербайджанском обществе на высоком уровне.
День ото дня через азербайджанскую прессу и социальные площадки государственная пропагандистская машина разжигает ненависть также против российского миротворческого контингента.
Обобщенный анализ всех этих фактов с начала декабря и предыдущих случаев обстрела и запугивания гражданского населения независимому наблюдателю раскрывает истинные цели государственной политики Азербайджана, а именно: выселение армян из Арцаха и истребление армянского населения посредством гуманитарного кризиса.
В подобных условиях с целью предотвращения нового геноцида мы призываем правительства и международных игроков, вовлеченных в разрешение конфликта, применить все возможные дипломатические меры, чтобы остановить блокаду Арцаха и восстановить газоснабжение. Остановить надвигающуюся гуманитарную катастрофу и гарантировать права людей, живущих в Арцахе».