Գերմանիան խստացնում է զենքի մասին օրենքը հեղաշրջման փորձի բացահայտումից հետո
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Նենսի Ֆեսերը թվիթերում գրել է, որ երկիրը կխստացնի զենք կրելու օրենքը՝ մի խումբ կասկածյալների կողմից ավելի վաղ ծրագրված պետական ​​հեղաշրջման մտավախությունների պատճառով։
«Մեզ անհրաժեշտ է առավելագույն ճնշում բոլոր կառույցների կողմից։ Դրա համար մենք շուտով կխստացնենք զենքի մասին օրենքը»,- գրել է նախարարը Twitter սոցիալական ցանցում։
Նա հավելել է, որ առնվազն 1050 ռայխսբուրգցիների զենքի լիցենզիան ուժը կորցրած է ճանաչվել: Ֆետերը պարզաբանել է, որ պետությունը գործ ունի ոչ թե «անվնաս էքսցենտրիկների», այլ ահաբեկչության մեջ կասկածվողների հետ։
Ավելի վաղ Der Spiegel-ը գրել էր, որ հեղաշրջման փորձից հետո գերմանական MID-ը ցանկանում է արագացնել ծայրահեղականներին պետական ​​ծառայությունից հեռացնելու գործընթացը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Գերմանիայում պետական ​​հեղաշրջում նախապատրաստելու մեջ կասկածվողներից առգրավվել են ոսկի, արծաթ, ատրճանակներ, թրեր, էլեկտրաշոկեր և մարտական ​​սաղավարտներ։ Նաև իրավապահները Ռայխի քաղաքացիներից առգրավել են ավելի քան 130 հազար եվրո:

В Германии ужесточат закон о ношении оружия после вскрытия заговора
Министр внутренних дел Германии Нэнси Фезер в Twitter сообщила, что в стране ужесточат закон о ношении оружия из-за опасений, связанных с планировавшимся ранее группой подозреваемых госпереворотом.
«Необходимо максимальное давление со стороны всех инстанций. Для этого мы в ближайшее время ужесточим закон об оружии», — написала министр в социальной сети Twitter.
Она добавила, что минимум у 1050 рейхсбюргеров были отозваны лицензии на оружие. Фезер уточнила, что государство имеет дело не с «безобидными чудаками», а с подозреваемыми в терроризме.
Ранее издание Der Spiegel писало, что после попытки переворота МЫД Германии хочет ускорить процесс увольнения экстремистов с государственной службы.
Ранее сообщалось, что у подозреваемых в подготовке госпереворота в ФРГ было изъято золото, серебро, пистолеты, мечи, электрошокеры и боевые каски. Также у «Граждан рейха» правоохранители конфисковали более €130 тыс.