«Ինչպես է «Հավաստի Աղբյուրը» հանձնում Ղարաբաղը». Անդրանիկ Թևանյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի գրառումը. «Ինչպես է «Հավաստի Աղբյուրը» հանձնում Ղարաբաղը․ «գառների» լռությունը
Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում, Մակրոնի ու Միշելի ներկայությամբ, հանձնել է Արցախն Ադրբեջանին։ Այդ մասին Աստանայում ասաց Ալիևը (Փաշինյանը լուռ համաձայնությամբ հետևում էր նրա ելույթին)։ Այդ մասին Մոսկվայում ասում է Լավրովը։ Եվ վերջապես, այդ մասին էր Պուտինի ելույթը «Վալդայ» ակումբում։
Ու երբ այս ամենից հետո «Հավաստի Աղբյուրը» հայտարարում է, որ ինքը դեռևս այս տարվա հունվարից կողմ է եղել ռուսական առաջարկներին, դա կեղծավորություն է և գավառական խորամանկություն։
«Հավաստի Աղբյուրն» ասում է, որ եթե Մոսկվան համոզի Բաքվին, որ պետք է Ղարաբաղի հարցը թողնել հետագային ու նաև համոզի, որ ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղում պետք է մնան 5,10, 20 տարի, ապա ինքը կողմ է։
Փաշինյանը Պրահայում պաշտոնապես հանձնել է Ղարաբաղն Ադրբեջանին և մտել հակառուսական կոալիցիայի մեջ, բայց զուգահեռաբար Մոսկվային էլ է «այո» ասում։
Պարզ չէ՞, որ Ալիևը չի համաձայնելու Ղարաբաղի հարցը հետոյին թողնելու մոսկովյան առաջարկին, քանզի Նիկոլ Փաշինյանից «նաղդ» ստացել է Ղարաբաղը։ Հենց այդ «նաղդ» ստանալն է պատճառը, որ ադրբեջանցի «բնապահպանները» փակում են Արցախից Հայաստան եկող միակ ճանապարհը, խոսվում է ինչ-որ մաքսակետ տեղադրելու մասին, պահանջում են այլևս հայկական տեղանուններ չօգտագործել։
1988-ի Ղարաբաղյան շարժումը, շարժման ձեռքբերումները Նիկոլ Փաշինյանը զրոյացնում է։
«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամները, անկախ Հայաստանի հիմնադիրներն ասելիք չունե՞ն։ Հարցս հռետորական է, քանզի այս ամենի համար մեղավորներ պետք է փնտրել նաև հիմնադիրների ու կոմիտեականների շարքերում։
Ղարաբաղն ու Հայաստանը դառնում են անբարոյականության ու անգրագիտության զոհեր։ ՀՀ օրվա իշխանություններն այդ անբարոյական ու անգրագետ միջավայրի ծնունդ են՝ ՀՀՇ-ի թերմացքը։ Նրանցից այլ բան չէր էլ սպասվում։
Հնարավո՞ր է կասեցնել այս ընթացքը։ Հնարավոր է, բայց ժամանակն անվերջ չէ։ Չարիքի հաղթարշավը կասեցնելու համար անհրաժեշտ է, որ գիտակցություն ունեցողները մեկտեղեն իրենց ջանքերը․ հեշտ ու միևնույն ժամանակ դժվար խնդիր»։

Андраник Теванян: В Праге Пашинян официально сдал Карабах Азербайджану и вошел в антироссийскую коалицию
![]() Депутат от блока «Айастан» Андраник Теванян на своей странице в Facebook пишет: «Никол Пашинян в Праге, в присутствии Макрона и Мишеля, сдал Арцах Азербайджану. Об этом в Астане заявил Алиев (Пашинян ответил на это молчаливым согласием). Об этом в Москве говорит Лавров. Наконец, об этом была речь Путина на «Валдае». И когда после всего этого «Достоверный источник» заявляет, что он еще с января текущего года был за российские предложения, то это – не более чем фальшь и провинциальная шустрость. «Достоверный источник» говорит, что если Москва убедит Баку, что нужно оставить вопрос Карабаха на будущее и что российские миротворцы должны остаться в Карабахе еще на 5,10, 20 лет, то он это поддержит. В Праге Пашинян официально сдал Карабах Азербайджану и вошел в антироссийскую коалицию, но параллельно говорит «да» также Москве. Разве не понятно, что Алиев не согласится на московское предложение оставить вопрос Карабаха на будущее, так как уже получил его от Никола Пашиняна здесь и сейчас? Именно поэтому азербайджанские «экологи» перекрывают единственную дорогу, связывающую Арцах и Армению, говорится о размещении какого-то КПП, требуют впредь не использовать армянские топонимы. Никол Пашинян обнуляет Карабахское движение 1988-го, достижения этого движения. Членам комитета «Карабах», основателям независимой Армении нечего сказать? Вопрос риторический, поскольку виновных во всем этом нужно искать также в рядах основателей и членов комитета. Карабах и Армения становятся жертвами аморальности и безграмотности. Действующие власти РА – порождение этой аморальной и безграмотной среды, пережитки АОД. Ничего другого от них и не ожидалось. Можно ли остановить этот ход? Можно, но времени позарез. Для пресечения победного шествия зла нужно, чтобы осознающие это сплотили свои силы – простая и одновременна сложная задача». Источник: Անդրանիկ Թևանյան |