Մեծ Բրիտանիան հաստատել է ճշգրիտ կառավարվող հրթիռների փոխանցումն Ուկրաինային
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է լազերային բարձր ճշգրտությամբ կառավարվող Brimstone-2 հրթիռների խմբաքանակի փոխանցումն Ուկրաինային։ Այս մասին հաղորդվում է բրիտանական նախարարության թվիթերյան էջից։
Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ այդ հրթիռները տրամադրվել են ուկրաինացի զինվորականներին բրիտանական օգնության փաթեթի շրջանակներում, և դրանք առանձնանում են բարձր ճշգրտությամբ ուղղորդմամբ։
«Այս օգնությունը որոշիչ դեր է խաղացել Ռուսաստանի առաջխաղացումը կասեցնելու գործում»,- ասվում է զեկույցում։
Արդիականացված «Brimstone-2» բարձր ճշգրտության հրթիռների արձակման հեռահարությունը երկու անգամ ավելի երկար է, քան նախկինում Ուկրաինա տեղափոխված առաջին սերնդի Brimstone հրթիռները: Դրանք հագեցված են լազերային տնամերձ համակարգով և կարող են գործարկվել ինչպես կործանիչներից, այնպես էլ հզոր բեռնատարներից: Նման մեկ հրթիռն արժե մոտ 175 հազար ֆունտ սթերլինգ։

Уже у украинцев. Британия подтвердила передачу высокоточных ракет
Министерство обороны Великобритании подтвердило передачу Украине партии высокоточных ракет Brimstone-2 с лазерным наведением. Об этом сообщается на твиттер-странице британского министерства.
Как сообщает Минобороны, эти ракеты предоставлены в рамках пакета британской помощи украинским военным, и они отличаются высокоточным наведением.
«Эта помощь сыграла решающую роль в сдерживании продвижения России», – отмечается в сообщении.
Модернизированные высокоточные ракеты Brimstone-2 имеют дальность пуска вдвое больше, чем ранее переданные Украине ракеты Brimstone первого поколения. Они оснащены лазерной системой самонаведения, могут запускаться как с истребителей, так и с мощных грузовиков. Одна подобная ракета стоит около £175 тыс.