Չինաստանում բողոքի հակակորոնավիրուսային ցույցերը վերաճել են հակակառավարական ցույցերի
Չինաստանում ակտիվացել են բողոքի ցույցերը. ընդդեմ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կառավարական միջոցառումների մեկնարկած ցույցերն արդեն վերաճել են քաղաքական հակակառավարական կցույցերի: BBC-ն հայտնում է, որ հազարավոր ցուցարարներ դուրս են եկել Շանհայի փողոցներ։
Չինաստանի ամենամեծ քաղաքում և երկրի արևելքում գտնվող համաշխարհային ֆինանսական կենտրոնում տեղի ունեցած բողոքի ցույցի ժամանակ մարդիկ բացահայտ բղավում էին «Սի ​​Ցզինպին, հեռացիր» «Կոմունիստական ​​կուսակցություն, հեռացիր» կարգախոսները։ Նման կարգախոսներն անսովոր են Չինաստանի համար, նշում է բրիտանական հրատարակությունը։
Վերլուծաբաններն ասում են, որ կառավարությունը, ըստ երևույթին, թերագնահատել է աճող դժգոհությունը զրոյական Covid-ի քաղաքականության վերաբերյալ, որը կապված է Սի Ցզինպինի հետ, ով վերջերս խոստացել էր շարունակել այն:
Բողոքի ցույցեր են նաև Պեկինի և Նանջինգի համալսարաններում։ Մայրաքաղաքի Ցինխուա համալսարանում նման ցույցերից մեկին մասնակցել են հարյուրավոր մարդիկ։ Ցուցարարները կրում էին դատարկ թղթեր՝ չինական գրաքննության դեմ դիմադրության նոր խորհրդանիշ, և վանկարկում էին ազատության և ժողովրդավարության աջակցության կարգախոսներ:
BBC-ն նշում է, որ միլիոնավոր մարդիկ հոգնել են տեղաշարժի երեք տարվա սահմանափակումներից և ամենօրյա կորոնավիրուսային ստուգումներից։ Զայրույթը պատել է Չինաստանի բոլոր շրջանները՝ միավորելով հասարակության բոլոր շերտերին, ներառյալ երիտասարդ համալսարանականներին, գործարանների աշխատողներին և հասարակ քաղաքացիներին:
Ոմանք բողոքի ակցիա են անցկացրել չինական դրոշներով և երգել ազգային օրհներգը, որի խոսքերը հեղափոխական իդեալներ են քարոզում և ժողովրդին «ոտքի կանգնելու» կոչ են անում։
31 նահանգների իշխանությունները, որոնց տարածքում կան մի քանի հսկայական մետրոպոլիաներ, հայտնում են Չինաստանում կորոնավիրուսի բռնկման մասին։ Դրանց թվում են մայրաքաղաք Պեկինը (ավելի քան 22 մլն բնակիչ), Գուանչժոուն՝ խոշոր առևտրային քաղաքը երկրի հարավում (18,5 մլն)։

В Китае масштабные протесты с лозунгами «Си Цзиньпин, уходи!»
В Китае усилились протесты против правительственных мер по борьбе с коронавирусом, протестующие уже выдвигают политические антиправительственные лозунги. BBC передает, что тысячи протестующих вышли на улицы Шанхая.
На акции протеста в крупнейшем городе Китая и мировом финансовом центре на востоке страны люди открыто выкрикивали лозунги "Си Цзиньпин, уходи!" и "Коммунистическая партия, уходи!". Подобного рода лозунги необычны для Китая, отмечает британское издание.
По мнению аналитиков, правительство, похоже, недооценило растущее недовольство политикой "нулевого ковида", которую связывают с Си Цзиньпином, недавно пообещавшим, что она будет действовать и далее.
Один из участников акции протеста в Шанхае рассказал BBC, что был "шокирован и взволнован", увидев людей на улицах, по его словам, это первый случай такого масштабного протеста в Китае.
В воскресенье в Шанхае наблюдалось значительное присутствие полиции, поскольку множество людей собрались на новую акцию протеста.
Акции протеста наблюдаются и в университетах Пекина и Нанкина. Сотни людей приняли участие в одной из таких демонстраций в столичном университете Цинхуа. Демонстранты несли чистые листы бумаги – новый символ неповиновения китайской цензуре – и скандировали лозунги в поддержку свободы и демократии.
BBC отмечает, что миллионы людей устали от трехлетних ограничений на передвижение и ежедневных ковидных проверок. Гнев охватил все уголки Китая, объединил все слои общества, включая молодых студентов университетов, рабочих заводов и простых граждан.
Некоторые вышли на протест с китайскими флагами и пели национальный гимн, слова которого проповедуют революционные идеалы и призывают народ "подниматься".
О вспышках заболеваемости коронавирусом в Китае сообщают власти 31 провинции, на территории которых находится несколько огромных мегаполисов. В их числе столичный Пекин (более 22 млн жителей), Гуанчжоу – крупный торговый город на юге страны (18,5 млн).