«Ինչո՞ւ է նախապայման դրել Փաշինյանը». Սուրեն Սուրենյանց
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը գրում է. «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Բրյուսելում նախատեսված հանդիպումը չի կայանա, այս մասին այսօր հայտարարել է Իլհամ Ալիևը:
«Հանդիպումը պետք է կայանար դեկտեմբերի 7-ին։ Բայց երեկ Հիքմեթ Հաջիևն ինձ տեղեկացրեց, որ իր հետ կապվել են Շառլ Միշելի գրասենյակից և հայտնել, որ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է հանդիպմանը միայն այն դեպքում, եթե դրան մասնակցի Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը։ Սա նշանակում է, որ այդ հանդիպումը չի կայանա»,- ասել է Ալիևը:
Ինչո՞ւ է, որպես կանոն, նախապայմաններից խուսափող Փաշինյանը նման պնդում արել, արդյո՞ք Մակրոնի ներկայությունն ինչ-որ էական բան էր փոխելու, թե՞ Մակրոնի գործոնն ընդամենը պատրվակ է ու պաշտոնական Երևանը որոշել է այլևս ապավինել միայն ռուսական միջնորդությանը:
Արդյո՞ք Երևանում չկա մտավախություն, որ Բաքուն բանակցություններից հրաժարումը օգտագործելու է որպես պատրվակ՝ Հայաստանին ապակառուցողական ներկայացնելու և նոր էսկալացիա սանձազերծելու համար»:

Сурен Суренянц: Какое предварительное условие поставил Пашинян?
Политолог Сурен Суренянц пишет: «Ильхам Алиев заявил сегодня, что запланированная встреча с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Брюсселе не состоится.
«Встреча в Брюсселе должна была состояться 7 декабря. Но вчера Хикмет Гаджиев меня проинформировал, что с ним связались из офиса Шарля Мишеля и проинформировали, что премьер-министр Армении Никол Пашинян согласился на встречу только при условии участия в ней президента Франции Макрона. Это означает, что эта встреча не состоится», - сказал Алиев.
Почему Пашинян, обычно избегающий предварительных условий, сделал такое заявление, изменило бы что-то существенное присутствие Макрона, или фактор Макрона был лишь предлогом, и официальный Ереван решил полагаться только на российское посредничество?
Не опасаются ли в Ереване, что Баку воспользуется отказом от переговоров как предлогом для того, чтобы представить Армению в деструктивном виде и спровоцировать новую эскалацию?».