Մոսկվան և Կիևը փոխանակել են ռազմագերիներին՝ 50-ը 50-ի դիմաց սկզբունքով
Մոսկվան և Կիևը կրկին փոխանակել են ռազմագերիներին. երկու կողմից տուն է վերադարձել 50 մարդ. Ուկրաինական կողմից այս տեղեկությունը հաստատել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, ռուսական կողմից՝ ՌԴ ՊՆ-ն:
Երմակը հայտնել է, որ Ուկրաինան հայրենիք է վերադարձրել 20 ազգային գվարդիական, Ուկրաինայի զինված ուժերի 10 զինծառայող, 12 ծովային հետևակային, 6 սահմանապահ և տարածքային պաշտպանության 2 մարտիկ։ Նրանց թվում են Մարիուպոլի 19 պաշտպաններ, որոնցից 12-ը գերեվարվել են Ազովստալից, ինչպես նաև 15 բանտարկյալներ Չեռնոբիլի ատոմակայանից և 7 գերի՝ Զմեյնի կղզուց։
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնել է միայն գերիների փոխանակման փաստի և հայրենիք վերադարձած մարտիկների թվի մասին։ «Ազատ արձակված զինվորականները ՌԴ օդատիեզերական ուժերի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի ինքնաթիռներով Մոսկվա կհասցվեն՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարության բժշկական հաստատություններում բուժման և վերականգնման նպատակով»,- ասվում է ռազմական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Մեկ օր առաջ Ուկրաինան և Ռուսաստանը կրկին գերիների փոխանակում էին անցկացրել։ Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը հայտնել էր, որ Ուկրաինա է վերադարձել 36 մարդ՝ 1 քաղաքացիական և 35 զինվորական։ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է 35 ռուս զինծառայողների վերադարձի մասին։

Москва и Киев обменялись военнопленными: по 50 человек с обеих сторон
Москва и Киев обменялись военнопленными: домой вернулись по 50 человек с обеих сторон. С украинской стороны эту информацию подтвердил глава офиса президента Украины Андрей Ермак, с российской – Минобороны РФ, а также глава так называемой "ДНР" Денис Пушилин.
Ермак рассказал, что Украина вернула домой 20 нацгвардейцев, десять солдат Вооруженных сил Украины, 12 морпехов, шестерых пограничников и двоих бойцов теробороны. Среди них – 19 защитников Мариуполя, 12 из которых были эвакуированы с "Азовстали", а также 15 пленных с Чернобыльской АЭС и семь человек, взятых в плен на острове Змеиный.
Министерство обороны России и представитель "ДНР" сообщили только о факте обмена пленных и числе вернувшихся домой бойцов. "Самолетами военно-транспортной авиации ВКС России освобожденные военнослужащие будут доставлены в Москву для прохождения лечения и реабилитации в медицинских учреждениях Минобороны России", – говорится в заявлении военного ведомства.
Как подчеркнул Пушилин, "отдаем Украине в основном вэсэушников".
Днем ранее Украина и Россия провели очередной обмен пленными. Глава офиса президента Украины Андрей Ермак сообщил, что в Украину вернулись 36 человек – это один гражданский и 35 военных. Минобороны России сообщило о возвращении 35 российских военнослужащих.