Պատմական գոլ. Ռոնալդուն դարձավ առաջին ֆուտբոլիստն, ով գոլ է խփել աշխարհի 5 առաջնություններում
Հարձակվող Կրիշտիանու Ռոնալդուն պատմություն կերտեց՝ դառնալով առաջին ֆուտբոլիստը, ով գոլ խփեց աշխարհի 5 առաջնություններում: Պորտուգալիայի հավաքականի ավագը հինգշաբթի օրը՝ նոյեմբերի 24-ին, Կատարում ընթացող աշխարհի գավաթի խաղարկությունում Գանայի հավաքականի դեմ խաղում 11 մետրանոցից իրացրեց իր դիպուկ հարվածը։
Ընդ որում, հանդիպման 65-րդ րոպեին 11 մետրանոց էր վաստակել հենց ինքը՝ 37-ամյա պորտուգալացին։ Արդյունքում Պորտուգալիան հաղթեց 3։2 հաշվով։
Մինչ այդ պորտուգալացին աշխարհի չորս առաջնություններում գոլ խփածների լավագույն հնգյակում էր։ Ցուցակում, բացի Ռոնալդուից, ընդգրկվել են բրազիլացի Պելեն, գերմանացիներ Միրոսլավ Կլոզեն ու Ուվե Զելերը, ինչպես նաև արգենտինացի Լիոնել Մեսսին։
Պորտուգալացի ավագն առայժմ ութ գոլ ունի աշխարհի առաջնություններում։ Կլոզեն 16 գոլով առաջատարն է։ Ավելի վաղ Ռոնալդուն կրկնել էր ռեկորդը աշխարհի առաջնություններին մասնակցությունների քանակով։ Նա խաղացել է 2006, 2010, 2014 և 2018 թվականների առաջնություններում: Նույն ցուցանիշն ունեն մեքսիկացի ֆուտբոլիստներ Ռաֆայել Մարկեսը և Անտոնիո Կարբախալը, գերմանացի Լոթար Մատաուսը և Մեսսին։
Հիշեցնենք, որ անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդ» ակումբը հայտարարել է Կրիշտիանու Ռոնալդուի հետ պայմանագիրը խզելու մասին:

Гол в историю: Роналду первым забил на пяти чемпионатах мира
Нападающий Криштиану Роналду попал в историю – он стал первым футболистом, который сумел забить на пяти мировых первенствах. Капитан сборной Португалии в четверг, 24 ноября реализовал 11-метровый в матче против команды Ганы на чемпионате мира в Катаре.
Причём, 37-летний Роналду сам же и заработал пенальти на 65 минуте встречи. В итоге Португалия победила со счетом 3:2.
До этого португалец входил в пятёрку игроков, которые забивали мячи на четырех мундиалях. В списке, помимо Роналду, значились бразилец Пеле, немцы Мирослав Клозе и Уве Зеелер, а также аргентинец Лионель Месси.
В активе капитана португальцев пока восемь мячей на мировых первенствах. Лидирует Клозе с 16 голами. Ранее Роналду повторил рекорд по числу участий в чемпионатах мира. Он играл на них в 2006, 2010, 2014 и 2018 годах. Такой же показатель у мексиканских футболистов Рафаэля Маркеса и Антонио Карбахаля, немца Лотара Маттеуса, и Месси.
Между тем, английский клуб «Манчестер Юнайтед» объявил о расторжении контракта с Криштиану Роналду, сообщает Telegram-канал «Радиоточка НСН». Произошло это вскоре после нелицеприятного высказывания нападающего в одном из интервью в адрес руководства клуба и главного тренера.