Հունգարիան որոշում է կայացրել Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի վերաբերյալ
Հունգարիայի խորհրդարանը մեկ ամսվա ընթացքում կվավերացնի Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին, հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավիեցկին, հայտնում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ ինքը նման խոստում է ստացել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանից՝ Վիշեգրադյան խմբի ղեկավարների գագաթնաժողովի ժամանակ տեղի ունեցած առանձնազրույցի ժամանակ։
«Ես վարչապետ Օրբանին խնդրեցի հնարավորինս շուտ վավերացնել Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին: Եվ ես խոստում ստացա, որ վավերացումը տեղի կունենա նոր տարում խորհրդարանի առաջին նիստում, այսինքն՝ մեկ ամսից մի փոքր ավելի հետո»,- ասել է Լեհաստանի վարչապետը։

Венгрия приняла решение по Швеции и Финляндии
Парламент Венгрии ратифицирует членство в НАТО для Финляндии и Швеции в течение месяца, заявил премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий, сообщает Reuters.
По его словам, такое обещание он получил от премьер-министра Венгрии Виктора Орбана во время частной встречи в ходе саммита лидеров Вышеградской группы.
«Я попросил премьер-министра Орбана как можно скорее ратифицировать вступление Финляндии и Швеции в НАТО. И я получил обещание, что на первом заседании парламента в новом году, то есть чуть больше, чем через месяц, состоится ратификация», - заявил премьер-министр Польши.