«ԱԺ-ն քննարկում է Նիկոլի կողմից ԱԱԾ արխիվային նյութերը ոչնչացնելու հնարավորության մասին նախագիծը». Ռ. Հայրապետյան
Հինգշաբթի, 24 նոյեմբերի, 2022 թ., 13:06
Իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այսօր ԱԺ-ն արտահերթ նիստով քննարկում է Նիկոլի կողմից ԱԱԾ արխիվային նյութերը ոչնչացնելու հնարավորության մասին նախագիծը:
Նախագծով.
1. Նիկոլական իշխանությունը հնարավորություն է ստանում ցանկացած ժամանակ ոչնչացնել ԱԱԾ արխիվային նյութերը, ինչը, բնականաբար, հետագայում դժվարացնելու է մի շարք հանգամանքների պարզաբանումը (օր. Նոր Օմեգաների բացահայտում, 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ մի շարք նյութեր և այլն):
2. Նյութերի ոչնչացման լիազորությունը նախագծի համաձայն կարող է իրականացվել ցանկացած պաշտոնատար անձի միանձնյա որոշմամբ, քանի որ նախագծի «այլ իրավական ակտերով» ձևակերպումը իրենից ենթադրում է անգամ փոքր գյուղական համայնքի ավագանու որոշում:
3. Սրանով փաստացի հնարավորություն է ստեղծվում ոչնչացնել ամբողջ արխիվային նյութերը, ներառյալ օրինակթշնամական երկրների գործակալական ցանցերի և այլնի վերաբերյալ:

Роберт Айрапетян: Парламент обсуждает проект о возможности уничтожения Николом архивных материалов СНБ
Четверг, 24 Ноября, 2022 года, 13:06
Адвокат Роберт Айрапетян на своей странице в Facebook пишет: «Сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания обсуждается проект о возможности уничтожения Николом архивных материалов СНБ.
Согласно проекту:
1.Власти Никола получают возможность в любой момент уничтожить архивные материалы СНБ, что, безусловно, затруднит выяснение ряда обстоятельств в будущем (например, обнаружение Новых Омег, ряда материалов связанных с 44-дневной войной и др.).
2.Полномочия по уничтожению материалов по проекту могут осуществляться по единоличному решению любого должностного лица, поскольку формулировка проекта «с иными правовыми актами» подразумевает даже решение совета старейшин малочисленной сельской общины.
3.Это фактически создает возможность уничтожить все архивные материалы, в том числе касательно агентских сетей вражеской страны и т. д.