«Եթե Ռուսաստանը փլուզվի, ապա մեր տեղն այդ փլատակների տակ է». Լուկաշենկո
ՀԱՊԿ-ը գոյություն կունենա, և ոչ ոք ոչ մի տեղ չի փլուզվի, այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ Երևանում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում նախանշելով ՀԱՊԿ-ում Բելառուսի նախագահության առաջնահերթությունները, հայտնում է BelTA-ն։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ վերջերս կարծիքներ են հայտնվել, թե ՀԱՊԿ-ի կյանքն ու ճակատագիրը կախված է Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության արդյունքից:
«Ես զգում եմ, որ մենք եկել ենք ընդհանուր կարծիքի, որ եթե, Աստված մի արասցե, Ռուսաստանը փլուզվի, ապա մեր տեղը այդ փլատակների տակ է»,- ասել է բելառուսական պետության ղեկավարը։
«Նման խոսակցություն նույնիսկ չպետք է լինի, մենք չենք պատրաստվում հեռանալ ռազմաքաղաքական ասպարեզից, ՀԱՊԿ-ն գոյություն կունենա, և ոչ ոք ոչ մի տեղ չի փլուզվի, բայց մեզ միասնություն է պետք»,- հավելել է Բելառուսի նախագահը։

Лукашенко: ОДКБ будет существовать, и никто нигде не рухнет
ОДКБ будет существовать, и никто нигде не рухнет. Об этом заявил Президент Беларуси Александр Лукашенко, излагая на саммите ОДКБ в Ереване приоритеты предстоящего белорусского председательства в ОДКБ, передает корреспондент БЕЛТА.
Глава государства отметил, что в последнее время появляются мнения о том, что жизнь и судьба ОДКБ зависит от исхода российской спецоперации в Украине: "Если победит, ОДКБ будет жить. Если не победит, ОДКБ существовать не будет".
"Чувствую, что мы пришли к единому мнению, что если, не дай бог, рухнет Россия, то под этими обломками наше место", - сказал глава белорусского государства.
ЛУКАШЕНКО НА САММИТЕ ОДКБ: СОЮЗНИЧЕСКИЕ ОТНОШЕНИЯ ДОЛЖНЫ ОСТАТЬСЯ НЕИЗМЕННОЙ ВЕЛИЧИНОЙ
"Не должно даже быть таких разговоров. Мы не собираемся с военно-политической арены уходить. ОДКБ будет существовать, и никто нигде не рухнет. Но единство нам нужно", - добавил Президент Беларуси.