Ուկրաինան հետաքննություն է սկսել մահապատժի ենթարկված ռուս ռազմագերիների նկատմամբ
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է հայտարարել գերի ընկած ռուս զինծառայողների նկատմամբ, որոնց գնդակահարել են Ուկրաինայի զինված ուժերի զինյալները՝ սպանվածներին մեղադրելով դավաճանության և պատերազմի սովորույթները խախտելու մեջ։
«Ուկրաինայի Զինված ուժերի զինվորականների վրա հանձնվելու և կրակ բացելու իմիտացիա. գործ է հարուցվել ռուս զինվորականների դավաճանության փաստով», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։
Գլխավոր դատախազությունից հավելել են, որ հետաքննություն է սկսվել «Պատերազմի օրենքներն ու սովորույթները խախտելը» հոդվածով։ Գործակալությունը նախատեսում է պարզել միջադեպի բոլոր հանգամանքները և իրավական գնահատական ​​տալ բոլոր մասնակիցներին։
Համացանցում նոյեմբերի 18-ին հայտնվել էր տեսագրություն, որտեղ պատկերված է հանձնված ռուս զինվորների սպանությունը ուկրաինական բանակի զինվորների կողմից։ ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ ուկրաինացի զինվորականները գլխին արձակված կրակոցներով դիտավորյալ սպանել են տասը մարդու։ Գերատեսչությունը նշել է, որ սա առանձին դեպք չէ, այլ Ուկրաինայի զինված ուժերում տարածված հանցավոր պրակտիկա։
Նախարարությունն ընդգծել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին և նախկին խորհրդային հանրապետության իշխանությունների այլ ներկայացուցիչներ պետք է պատասխանատվություն կրեն «յուրաքանչյուր խոշտանգված և սպանված բանտարկյալի համար»։
ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել բանտարկյալների սպանության և դաժան վերաբերմունքի դեպքի առթիվ։ Մարդու իրավունքների խորհրդի ղեկավար Վալերի Ֆադեևը և Մարդու իրավունքների պաշտպան Տատյանա Մոսկալկովան դիմել են միջազգային կազմակերպություններին՝ պահանջելով հետաքննել ռուս զինվորականի սպանությունը և դատապարտել հանցագործությունը։

На Украине начали расследование против казненных российских военнопленных
Генпрокуратура Украины заявила о расследовании против пленных российских военнослужащих, расстрелянных боевиками ВСУ, обвинив убитых в вероломстве и нарушении обычаев войны.
"Имитация сдачи в плен и открытие огня по военным Вооруженных сил Украины — начато производство по факту вероломства российских военных", — говорится в сообщении в Telegram-канале ведомства.
В Генпрокуратуре добавили, что начато расследование по статье "Нарушение законов и обычаев войны". Ведомство планирует установить все обстоятельства произошедшего и вынести правовую оценку всем участникам.
Видеокадры убийства боевиками ВСУ сдавшихся в плен российских солдат появились в интернете 18 ноября. По информации российского Минобороны, украинские военные намеренно убили десять человек выстрелами в голову. В ведомстве указали, что это не единичный случай, а распространенная в ВСУ преступная практика.
В министерстве подчеркнули, что президенту Украины Владимиру Зеленскому и другим представителям власти бывшей советской республики придется нести ответственность "за всех и за каждого замученного и убитого пленного".
СК возбудил уголовное дело об убийстве и о жестоком обращении с пленными. Глава СПЧ Валерий Фадеев и уполномоченный по правам человека Татьяна Москалькова обратились в международные организации с требованием расследовать убийство российских военных и осудить преступление.