Ամանորից հետո Ռուսաստանում կարող է մասնակի զորահավաքի 2-րդ ալիք հայտարարվել. ԶԼՄ-ներ
Ռուսաստանում համընդհանուր զորահավաք չի լինելու, սակայն այս ձմռանը կարող է կրկին մասնակի զորահավաք հայտարարվել։ Այս մասին գրում է Layout-ը՝ հղում կատարելով ՌԴ Պետդումայի և ՌԴ նախագահի աշխատակազմի աղբյուրներին։
Ընդհանուր զորահավաքը մասնակի զորահավաքից տարբերվում է նրանով, որ այս դեպքում ողջ ռեզերվը ուղարկվում է ռազմաճակատ։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն սեպտեմբերի վերջին այն գնահատել է 25 միլիոն մարդ։ Հրապարակման աղբյուրները հայտնում են, որ դիտարկվել է ընդհանուր մոբիլիզացիայի սցենարը, սակայն արդյունքում Կրեմլը մոտ մեկ ամիս առաջ հրաժարվել է այդ գաղափարից. անհրաժեշտ կլինի «տնտեսությունը տեղափոխել պատերազմի հիմքեր»։
«Մարդիկ արդեն շատ են, բայց չկան գնդացիրներ, զրահաբաճկոններ, քնապարկեր, մեքենաներ»,- ասել է Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի աշխատակազմի աղբյուրը։
«Նույնիսկ առաջին ալիքը դժվարությամբ է «մարսվում»։ Մարդկանց վարժեցնելու, զինելու և որոշ դեպքերում նույնիսկ կերակրելու տեղ չի լինի», - հաստատել է Հեռավոր Արևելքի դաշնային շրջանի ղեկավարության մեկ այլ զրուցակից:
Աղբյուրները նշում են, որ ռազմական դրություն մտցնելու առաջարկները, որոնք Կրեմլին հնարավորություն կտան զորակոչ անցկացնել, հատկապես ակտիվորեն քննարկվել են հոկտեմբերի սկզբին Կրասնի Լիմանի և նոյեմբերի սկզբին Խերսոնի հանձնվելուց հետո։ Դա ակտիվորեն պաշտպանում էին պատերազմի արմատական ​​կողմնակիցները, այդ թվում՝ Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովը և Wagner PMC-ի սեփականատեր Եվգենի Պրիգոժինը: Սակայն այս նախաձեռնությունը չի առաջացրել Կրեմլի ներկայացուցիչների մեծամասնության աջակցությունը։ Սակայն Ռուսաստանի կառավարությունը չի պատրաստվում հրաժարվել մասնակի զորահավաքի երկրորդ ալիքի անցկացման ծրագրերից։ Այժմ տեղի է ունենում «բացերի հապճեպ փակում»՝ կապված զինվորների համար առաջին անհրաժեշտության պարագաների, ինչպես նաև զենքի և այլ սարքավորումների արտադրության և պատրաստման հետ, ասել է նախագահի աշխատակազմի աղբյուրը։
Հաշվարկն արված է, որ զորակոչի հաջորդ ալիքին, որը կարող է սկսվել Նոր տարուց հետո, կոմիսարիատները կգան շատ ավելի պատրաստված՝ հավաքագրվողների ճշգրիտ ցուցակներով, գրում է Layout-ը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանում մասնակի մոբիլիզացիայի առաջին և առայժմ միակ ալիքը հայտարարվել է սեպտեմբերի 21-ին։ Այդ մասին հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որից հետո պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հավելել է, որ մոբիլիզացիայի շրջանակներում նախատեսվում է 300 հազար մարդ կանչել։ Մեկ ամիս անց՝ հոկտեմբերի 28-ին, Շոյգուն հայտարարեց մոբիլիզացիոն միջոցառումների ավարտի մասին, սակայն այդ հարցով նախագահի հրամանագիրը չհայտնվեց։ Կրեմլը հայտարարել է, որ նման հրամանագրի կարիք չկա։ «Ես կխոսեմ փաստաբանների հետ, չեմ էլ մտածել այդ մասին, արդյոք անհրաժեշտ է հրամանագրով հայտարարել, որ այն ավարտված է։ Բայց դա ավարտված է, վերջը դրված է»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
Սակայն «Նյուրստկա»-ի զրուցակիցները պնդում են, որ նախագահի հրամանագիրը չստորագրելու որոշումը կապված է հենց ապագայում զորակոչի ալիքների հավանականության հետ։

СМИ: после Нового года в России могут объявить вторую волну частичной мобилизации
Всеобщей мобилизации в России не будет, а вот частичная мобилизация может быть объявлена вновь уже этой зимой. Об этом пишет издание «Вёрстка» со ссылкой на источники в Госдуме России и администрации президента РФ.
Всеобщая мобилизация отличается от частичной тем, что в этом случае на фронт отправляется весь резерв. Министр обороны РФ Сергей Шойгу в конце сентября оценивал его в 25 миллионов человек. Источники издания сообщают, что сценарий всеобщей мобилизации рассматривался, но в итоге от этой идеи Кремль отказался около месяца назад: стало понятно, что для того чтобы обеспечить всех мобилизованных обмундированием, оружием, лекарствами, провизией пришлось бы «переводить экономику на военные рельсы».
«Людей и так дофига, вот автоматов, бронежилетов, спальников, машин — нет», — рассказал собеседник «Вёрстки» в администрации президента РФ.
«С трудом „переваривается“ даже первая волна. Людей негде будет обучать, нечем будет вооружать, а в некоторых случаях — даже кормить», — подтвердил «Вёрстке» еще один собеседник в руководстве Дальневосточного федерального округа.
Источники говорят, что предложения ввести военное положение, что дало бы возможность Кремлю сделать призыв массовым, особенно активно обсуждались после сдачи Красного Лимана в начале октября и Херсона — в начале ноября. За это активно выступали радикально настроенные сторонники войны, в том числе глава Чечни Рамзан Кадыров, и владелец ЧВК Вагнера Евгений Пригожин. Однако эта инициатива не вызвала поддержки у большинства представителей Кремля. Но отказываться от планов провести вторую волну частичной мобилизации, российская власть не собирается. Сейчас идет спешное «латание дыр», связанных с производством и подготовкой вещей первой необходимости для солдат, а также оружия и прочей техники, рассказал собеседник издания в администрации президента.
Расчет делается на то, что к следующей волне призыва, которая может начаться после Нового года, комиссариаты придут гораздо более подготовленными, с точными списками подлежащих мобилизации, пишет «Вёрстка».
Напомним, первая — и пока единственная — волна частичной мобилизации в России была объявлена 21 сентября. О ней сообщил президент Владимир Путин, после чего министр обороны Сергей Шойгу добавил, что в рамках мобилизации планируется призвать 300 тыс. человек. Через месяц, 28 октября Шойгу объявил о завершении мобилизационных мероприятий, однако президентский указ по этому поводу так и не появился. В Кремле заявляли, что необходимости в таком указе нет. «Я с юристами поговорю, я даже не задумывался над этим, нужно ли указом объявлять о том, что она завершена. Но она завершена, точка поставлена», — говорил Владимир Путин.
Однако собеседники «Вёрстки» утверждают, что решение не подписывать президентский указ было связано как раз с возможностью будущих волн призыва.
К слову, Telegram-канал «Военный омбудсмен» сегодня опубликовал письмо от Федеральной службы войск Нацгвардии, в котором говорится, что действие указа Владимира Путина о «частичной» мобилизации не приостановлено, а значит у тех, кто проходит службу по контракту оснований для увольнения нет.