Ֆրանսիան մերժել է Հայաստանին արտահանձնել Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին
Ֆրանսիան մերժել է Հայաստանին արտահանձնել Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին։ Գլխավոր դատախազությանն ուղղված «Ազատության» հարցման պատասխանից պարզ է դարձել, որ Երևանը Փարիզից մերժումը ստացել է մոտ մեկ ամիս առաջ։
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունը Հայաստանի արտաքին գերատեսչության միջոցով պատասխանել է, որ դեռ հինգ ամիս առաջ դատական մարմինները բացասական կարծիք են հայտնել Խաչատրյանին արտահանձնելու դիմումի վերաբերյալ։ Այս որոշման հիմքում դրվել է Արտահանձնման Եվրոպական կոնվենցիան, ըստ որի, «Խաչատրյանի արտահանձնումը նրա համար կարող է ունենալ բացառիկ ծանր հետևանքներ»։
Թե ի՞նչ ծանր հետևանքների մասին է վկայակոչված ֆրանսիական դատական մարմինների եզրակացության մեջ, Հայաստանի դատախազությունը չի մանրամասնում։
«Թրանսփարենսի ինթերնեյշընըլի» իրավական հարցերով փորձագետ Հայկ Մարտիրոսյանի կարծիքով՝ այս մերժումը կարող է իր մեջ իրավականից բացի նաև քաղաքական ենթատեքստ ունենալ։

Франция отказала Армении в экстрадиции Сурика Хачатряна
Франция отказала Армении в экстрадиции бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна. Как сообщает Радио Азатутюн, Ереван получил отказ из Парижа около месяца назад.
Министерство Европы и иностранных дел Франции ответило через МИД Армении, что еще пять месяцев назад судебные органы выразили отрицательное заключение по ходатайству об экстрадиции Хачатряна. Это решение основывалось на Европейской конвенции о выдач, согласно которой «экстрадиция Хачатряна может иметь для него крайне тяжелые последствия».
Прокуратура Армении не уточняет, о каких серьезных последствиях идет речь в заключении французских судебных органов.
По словам эксперта Антикоррупционного центра Transparency International Айка Мартиросяна, этот отказ может иметь не только юридический, но и политический подтекст.