Լոնդոնը նախազգուշացնում է Մոսկվայից և Թեհրանից բխող «ամենալուրջ սպառնալիքի» մասին
Իրանն ու Ռուսաստանը «առավել լուրջ, քան երբևէ» վտանգ են ներկայացնում Մեծ Բրիտանիայի և համաշխարհային անվտանգության համար, Twitter-ի իր էջում գրել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջեյմս Քլևերլին։
Հրապարակման մեջ նա հղում է տվել իր ելույթին, որը նա ունեցել է Բահրեյնում Manama Dialogue համաժողովում։ Անդրադարձել է Իրանի միջուկային ծրագրի թեմային, որն «ավելի առաջ է գնացել, քան երբևէ»։ Նախարարը խոստացել է, որ Լոնդոնն իր դաշնակիցների հետ կաշխատի «իրանական սպառնալիքին դիմակայելու, սովորական զենքի մաքսանենգությունը դադարեցնելու և երկիրը միջուկային զենք արտադրելու հնարավորությունից զրկելու համար»։
Քլեվերլիի խոսքով՝ իրանական զենքը վտանգ է ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար։ Բացի այդ, պնդում է նախարարը, Թեհրանն անօդաչու սարքեր է վաճառում Ռուսաստանին՝ դրանք Ուկրաինայի պատերազմում օգտագործելու համար։

Лондон предупреждает о «самой серьезной» угрозе от Москвы и Тегерана
Иран и Россия представляют «наиболее серьезную, чем когда-либо прежде», угрозу для Великобритании и глобальной безопасности, написал в своем Twitter глава британского МИД Джеймс Клеверли.
В следующей публикации он дал ссылку на свою речь, с которой выступил на конференции «Манамский диалог» в Бахрейне. Клеверли затронул тему ядерной программы Ирана, которая «продвинулась вперед сильнее, чем когда-либо до этого». Министр пообещал, что Лондон вместе с союзниками будет работать над тем, чтобы «противостоять иранской угрозе, пресечь контрабанду обычных вооружений и не допустить, чтобы страна смогла производить ядерное оружие».
По словам Клеверли, иранское оружие представляет опасность для всего региона. Кроме того, утверждает министр, Тегеран продает беспилотники России, чтобы та использовала их в войне в Украине.