«Առաջարկում ենք ներդնել ՀՀ ռեզիդենտ բոլոր քաղաքացիների եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ». նախարար
Հինգշաբթի, 17 նոյեմբերի, 2022 թ., 11:18
«Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ Ֆինանսների նախարարը ներկայացրեց առաջարկվող լուծումները. «Առաջարկում ենք 2023 թվականից սկսած՝ երեք հաջորդ տարիների ընթացքում, ներդնել ՀՀ ռեզիդենտ բոլոր քաղաքացիների եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ: Հայտարարագիրը պետք է նախալրացվի հարկային մարմնի կողմից: Նախատեսվում է, որ դրանում ինքնաշխատ եղանակով պետք է լրացվի հարկային մարմնի տրամադրության տակ առկա տեղեկատվությունը: Յուրաքանչյուր ֆիզիկական հայտարարատու անձ ունենալու է նույնականացված հաշիվ՝ հայտարարագրերի համակարգում: Հայտարարագիրը պետք է հայտարարատուի կողմից հաստատվի մինչև յուրաքանչյուր տարվան հաջորդող ապրիլի 20-ը»: Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ նախատեսվում է հայտարարագրմանը զուգահեռ ներդնել նաև խթանող միջոցառումներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց. «Այս և մի շարք այլ ինստիտուներով քաղաքացին արձանագրում է պետություն ունենալու իր կամքը, ինչը չափազանց կարևոր է»:

Тигран Хачатрян: С 2023 года будет внедрена система всеобщей декларации доходов для граждан Армении и резидентов
Четверг, 17 Ноября, 2022 года, 11:18
С 1 января 2023 года в течение трех лет будет внедрена система всеобщей декларации доходов для граждан Армении и резидентов. Об этом заявил на заседании правительства в четверг министр финансов Армении Тигран Хачатрян в ходе обсуждения пакета проектов о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс.
«Декларация должна быть предварительно заполнена налоговым органом. У каждого физического лица будет индивидуальный номер в системе декларирования. Согласно предоставленным налоговыми органами идентификационным данным, налогоплательщики могут войти в электронную систему декларирования и найти там предварительно заполненную декларацию, после чего могут внести поправки и утвердить окончательно. Данные действия должны выполняться до 20 апреля следующего года»,- сказал министр.
По словам Хачатряна, параллельно внедряются и стимулирующие механизмы социальных кредитов.