ՌԴ ՊՆ-ն հերքում է, Լեհաստանը հայտարարում է զոհերի մասին՝ հրապարակելով հրթիռակոծության տեսանյութ
Սոցցանցերում տեսանյութ է հրապարակվել Լեհաստանի Պրզևոդուվ գյուղի մոտ հրթիռի հարվածի վայրից։ Հրթիռն ընկել են հացահատիկի չորանոցի վրա, վնասել տրակտորը, Լեհաստանի արտակարգ ծառայությունները հայտնել են երկու մարդու մահվան մասին։
Կադրերում, որոնք արվել են արդեն գիշերը, երևում է, որ տրակտորը շրջված է կողքի վրա, փոսի մոտ։ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին տեղի ունեցածը որակել է որպես «Ռուսաստանի հարված ՆԱՏՕ-ին»։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է նմանաբովանդակ բոլոր մեղադրանքները՝ ասելով, որ սադրանք է տեղի ունենում, և որ ուկրաինա-լեհական սահմանի մոտ Ռուսաստանի կողմից հարվածներ չեն հասցվել։ Ռազմական փորձագետները, հիմնվելով հրթիռի բեկորի լուսանկարի վրա, պնդում են, որ այն կարող է պատկանել «Բուկ» հակաօդային պաշտպանության համակարգին կամ С-300-ին, այսինքն, արկն արձակվել է Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության կողմից, որն այսօր անհաջող փորձել է հետ մղել Ռուսաստանի զանգվածային հարձակումները Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա, ենթադրում են ռուսական լրատվամիջոցները:
Թեև դեռ Լեհաստանի իշխանությունները հրթիռի վերաբերյալ պաշտոնական հայտարարություններ չեն արել, Փենթագոնն ու ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարություններ են տարածել։ Ամերիկացի ներկայացուցիչների խոսքով՝ հավաստի փաստեր դեռ չկան, ուստի թեմայի շուրջ շահարկումներ անելու կարիք չկա։ Նաև Պետդեպարտամենտի խոսնակը լրագրողներին ասել է, որ ԱՄՆ-ը չի ձգտում սրել իրավիճակը։

Появилось видео с места падения ракеты в Польше
В соцсетях появилось видео с места падения ракеты у села Пшеводув на территории Польши. Они упали на зерносушилку, повредили трактор, экстренные службы Польши сообщили о гибели двух человек.
На кадрах, снятых уже в темное время суток, виден лежащий на боку трактор и яма рядом с ним. Президент Украины Зеленский заявил, что якобы "Россия ударила по НАТО".
Минобороны РФ отвергло все подобные обвинения, заявив, что происходит провокация и что никакие удары вблизи украинско-польской границы Россией не наносились. Военные эксперты, исходя из фотографии обломка ракеты, утверждают, что он может принадлежать ЗРК "Бук" или С-300, то есть снаряд был выпущен ПВО Украины, которая сегодня неудачно пытались отразить массовые российские атаки на объекты украинской энергоструктуры.
Пока польские власти не сделали никаких официальных сообщений по поводу ракеты, Пентагон и Госдеп США выступили с заявлениями. По словам американских представителей, пока нет никаких достоверных фактов, поэтому не нужно спекулировать на теме. Также спикер Госдепа сказал журналистам, что США не стремятся к эскалации ситуации.