Ռուսաստանը մոտ 100 հրթիռ է արձակել Ուկրաինայի ուղղությամբ. խոշորագույն քաղաքները հոսանքազրկված են
Երեքշաբթի օրը՝ նոյեմբերի 15-ին, Ռուսաստանը մոտ հարյուր հրթիռ է արձակել Ուկրաինայի ուղղությամբ՝ այդպիսով գերազանցելով հոկտեմբերի 10-ի զանգվածային հրթիռային հարվածի ուժգնությունը, երբ արձակվել էր 84 հրթիռ:
Զանգվածային հրթիռային հարձակման պատճառով NPC Ukrenergo-ի հրամանով էլեկտրաէներգետիկներն սկսել են արտակարգ անջատումներ ամբողջ Ուկրաինայում, նաև՝ Կիևում:
«Սա անհրաժեշտ քայլ է էներգետիկ համակարգը հավասարակշռելու և սարքավորումների խափանումներից խուսափելու համար: Կայունացման անջատման ժամանակացույցը դեռևս չի գործում: Մայրաքաղաքի բաժանորդների առնվազն կեսը հոսանքազրկված է»,- ասել է Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն:
Խարկովի քաղաքապետ Իգոր Տերեխովը հայտնել է, որ ենթակառուցվածքային օբյեկտների հրթիռակոծումից հետո քաղաքը մասամբ հոսանքազրկվել է։ Մետրոպոլիտենի և վերգետնյա էլեկտրատրանսպորտի աշխատանքը դադարեցվել է:
Լվովում մի քանի ուժեղ պայթյուններից հետո առանց էլեկտրականության է մնացել շրջկենտրոնի մի մասը։
Ռովնո քաղաքի քաղաքապետ Ալեքսանդր Տրետյակը հայտնել է, որ ռուսները հրթիռային հարձակում են գործել կարևոր ենթակառուցվածքի օբյեկտի վրա։ Արդյունքում Ռիվնեի որոշ հատվածներ մնացել են առանց էլեկտրականության։
Մի շարք պայթյուններից հետո Ժիտոմիրն ամբողջովին հոսանքազրկվել է։ Քաղաքապետ Սերգեյ Սուխոմլինի խոսքով՝ ռուսները երկու հարված են հասցրել էներգետիկ օբյեկտներին, և վերանորոգման խմբերն անում են հնարավորը։
Խմելնիցկիի շրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Գամալին հայտնել է Խմելնիցկի համայնքի տարածքում գտնվող օբյեկտներին հասցված երկու հարվածի մասին։ Քաղաքը մասամբ հոսանքազրկված է:

Россия выпустила по Украине около 100 ракет
Во вторник, 15 ноября, Россия выпустила по Украине около сотни ракет, таким образом превысив массированный ракетный удар 10 октября, когда они направили на Украину 84 ракеты, сказал спикер Воздушных сил Юрий Игнат, сообщают украинские СМИ.
Из-за массированной ракетной атаки, по распоряжению НЭК Укрэнерго, энергетики начали экстренные отключения света по всей Украине. В частности, и в Киеве.
"Это необходимый шаг для сбалансирования энергосистемы и избегания аварий на оборудовании. Графики стабилизационных отключений пока не действуют! В столице без света предварительно по меньшей мере половина клиентов", - сказал мэр Киева Виталий Кличко.
Мэр Харькова Игорь Терехов заявил, что город частично без света после прилетов по объектам инфраструктуры. Приостановлена работа метро и наземного электротранспорта.
Во Львове после нескольких громких взрывов часть областного центра осталась без света.
Мэр города Ровно Александр Третяк сообщил, что россияне нанесли ракетный удар по объекту критической инфраструктуры. В результате чего некоторые части Ровно остались без электричества.
После серии взрывов Житомир полностью без света. По словам мэра Сергея Сухомлина, россияне нанесли два удара по объектам энергетики, ремонтные бригады делают все возможное.
Глава Хмельницкой областной военной администрации Сергей Гамалий сообщил о двух попаданиях в объекты на территории Хмельницкой общины. В связи с этим город частично обесточен.
Отдельные районы и некоторые села возле Луцка без электроэнергии. Представители "Волыньоблэнерго" разбираются в ситуации. Сроки восстановления пока неизвестны.