ԱՄՆ-ն ընդլայնել է հակառուսական պատժամիջոցների ցուցակը
![]() ԱՄՆ-ը հակառուսական պատժամիջոցների ցուցակում ընդգրկել է 14 ֆիզիկական և 28 իրավաբանական անձի։ Այս մասին այսօր հայտնել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կայքը։ Պատժամիջոցներն անդրադարձել են, մասնավորապես, գործարար Սուլեյման Քերիմովի ընտանիքին՝ նրա կնոջը՝ Ֆիրուզա Քերիմովային, ինչպես նաև երեխաներին՝ Գյուլնարանին, Ամինային և Սաիդին։ Բացի այդ, սև ցուցակում են հայտնվել ռուսական Bonum Capital ներդրումային ընկերության ղեկավար Մուրատ Ալիևը և շվեյցարացի գործարար Ալեքսանդր Ստուդհալտերը։ Սահմանափակումները վերաբերում են նաև 28 կազմակերպություններին, որոնք գրանցված են Շվեյցարիայում, Ռուսաստանում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Վիրջինյան կղզիներում և Լյուքսեմբուրգում։ Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ին Ռուսաստանը արգելք է դրել ԱՄՆ 200 քաղաքացիների մուտքի վրա՝ «ի պատասխան Ջո Բայդենի վարչակազմի կողմից սահմանվող անձնական պատժամիջոցների անընդհատ աճի»: «Սև ցուցակում» ընդգրկված են գեներալներ, Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության խորհրդականներ, սենատորներ, ԱՄՆ գլխավոր դատախազի տեղակալ, պաշտպանական ձեռնարկությունների ղեկավարներ, Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան Պիերը, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահ Վալերի Բայդենի եղբայրներն ու քույրերը՝ Ջեյմս Բայդենը և Ֆրենսիս Բայդենը։ |
«Եվրոպան թքած ունի մեր տեղական արտադրանքի վրա»․ Սարգիս Տեր-Եսայան
3311:48
«Բիբարին մենք տեր կկանգնենք, դուք խաղաղությանը տեր կանգնեք». Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
8310:36
«Էն, ինչ պիտի արտահանվեր և չի արտահանվել, սուբսիդավորման ծրագիր կանենք, որ տուժողներ չլինեն». Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
9210:30
«Թե բա՝ ծիրանն էլ կփակենք, ջհանդամին փակեք՝ մեր մոտ կէժանանա, ծիրանի արաղ կքաշենք». Գագիկ Մելքոնյան. «Հրապարակ»

США ввели санкции против 14 физических и 28 юридически лиц
США включили в антироссийский санкционный список 14 физических и 28 юридических лиц. Об этом сегодня сообщил сайт американского минфина.
Санкции коснулись, в частности, семьи бизнесмена Сулеймана Керимова — его супруги Фирузы Керимовой, а также детей, Гульнары, Амины и Саида. Помимо этого в черном списке оказались глава российской инвестиционной компании Bonum Capital Мурат Алиев и швейцарский бизнесмен Александр Штудхальтер.
Ограничения также коснулись 28 организаций, зарегистрированных в том числе в Швейцарии, России, ОАЭ, Виргинских островах и Люксембурге.
Напомним, 11 ноября Россия ввела запрет на въезд 200 граждан США — «в ответ на постоянно вводимые администрацией Джо Байдена все новые персональные санкции». В стоп-листе генералы, советники министерства обороны Украины, сенаторы, заместитель министра юстиции США, руководители оборонных предприятий, пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер, а также братья и сестра американского президента Валери Байден, Джеймс Байден и Фрэнсис Байден.