Մեծ Բրիտանիան կվճարի Ֆրանսիային միգրանտների հոսքն իր երկիր կանգնեցնելու համար
Մեծ Բրիտանիան համաձայնել է տարեկան լրացուցիչ 10 միլիոն եվրո վճարել Ֆրանսիային՝ որպես միգրացիայի վերահսկման վերանայված համաձայնագրի մաս:
Այս համաձայնագրի հիմնական նպատակն է՝ կասեցնել անօրինական միգրանտների՝ նավերով ծովով Բրիտանիա հասնելու փորձերը։
Այս տարվա սկզբից Լա Մանշի վրայով արդեն Բրիտանիա է ժամանել գրեթե 42 հազար անօրինական միգրանտ, անցյալ տարի՝ 28526։
Նոր համաձայնագրի շրջանակներում Մեծ Բրիտանիան կավելացնի Ֆրանսիայի տարեկան վճարումները՝ ընդհանուր գումարը հասցնելով 75 միլիոն եվրոյի: Այդ միջոցները կօգտագործվեն ֆրանսիական ափին պարեկային հսկողությունն ուժեղացնելու, անօդաչու թռչող սարքերի և գիշերային տեսողության սարքեր ձեռք բերելու և ֆրանսիական կողմում միգրանտների տեղավորման կենտրոնների ընդլայնման համար:

Великобритания будет платить Франции, чтобы остановить мигрантов
Великобритания согласилась платить Франции дополнительно 10 млн евро в год в рамках пересмотренного соглашения о контроле за миграцией, сообщает ВВС.
Главная цель этого соглашения - прекратить попытки нелегальных мигрантов добраться до Британии по морю на лодках.
С начала этого года в Британию через Ла-Манш уже прибыло почти 42 тыс. нелегальных мигрантов, за прошлый год - 28 526.
В рамках новой договоренности Великобритания увеличит годовые выплаты Франции и доведет общую сумму до 75 млн евро. Эти средства пойдут на усиление патрулей на французском берегу, на закупку беспилотников и приборов ночного видения и расширение центров по размещению мигрантов на французской стороне.