Կանադան հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնման մասին
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի մամուլի ծառայությունը երկուշաբթի օրը հայտարարություն է տարածել, որ Կանադան ընդլայնելու է ռուսական պատժամիջոցների ցուցակը ևս 23 անունով։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ երկրի իշխանությունները լրացուցիչ պատժամիջոցներ են սահմանում ռուսների դեմ, դրանք կանդրադառնան ՌԴ արդարադատության և անվտանգության համակարգի հետ կապեր ունեցող 23 անձանց։ Նշվում է, որ պատժամիջոցներ կկիրառվեն իրավապահների, դատախազների, դատավորների, քննիչների և բանտերի աշխատակիցների նկատմամբ, որոնք, ըստ Կանադայի ղեկավարության, ներգրավված են «ռուսական ընդդիմության առաջնորդների դեմ մարդու իրավունքների խախտումներում»։
Ցուցակը, որը ներառում է 23 անուն, հրապարակվել է Կանադայի արտաքին գործերի նախարարության կայքում, սակայն պաշտոնները նշված չեն։

Канада объявила о расширении санкций против России
Пресс-служба премьер-министра Канады Джастина Трюдо в понедельник распространила заявление о том, что Канада расширит российский санкционный список еще на 23 фамилии.
Заявление гласит, что власти страны вводят дополнительные санкции против россиян, которые затронут 23 человека, имеющих связь с российской системой правосудия и безопасности. Отмечается, что санкции будут введены против сотрудников правоохранительных органов, прокуроров, судей, следователей и сотрудников тюрем, причастных, по мнению руководства Канады, «к нарушениям прав человека в отношении лидеров российской оппозиции».
Список, включающий 23 фамилии, был опубликован на сайте канадского МИД, однако должности в нем не указаны.