Մակրոնը Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում կհանդիպի Նիկոլ Փաշինյանի հետ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 19-ին Ջերբայում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 18-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում կհանդիպի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ինչպես հայտնում է Ելիսեյան պալատը, Մակրոնն այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Մակրոնն ու Ալիևը քննարկել են նաև Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ Պրահայի քառակողմ գագաթնաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Էմանուել Մակրոնը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության կայունացնող դերը, որի տեղակայման մասին որոշումն ընդունվել էր Պրահայի գագաթնաժողովի արդյունքներով:
Մակրոնը վերահաստատել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու և քաղաքական լուծման հասնելու Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը, ինչը թույլ կտա խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում:

Макрон встретится с Пашиняном в рамках 18-го саммита Франкофонии
Президент Франции Эммануэль Макрон объявил, что встретится с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в рамках 18-го саммита Франкофонии, который пройдет в Джербе 19 ноября. Об этом французский лидер заявил в телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, сообщили в Елисейском дворце.
В ходе телефонного разговора Макрон и Алиев также обсудили договоренности, достигнутые в ходе четырехстороннего саммита в Праге с участием лидеров Армении, Азербайджана, Франции и президента Европейского совета Шарля Мишеля.
Эммануэль Макрон высоко оценил стабилизирующую роль миссии наблюдателей ЕС в Армении, решение о размещении которой было принято по итогам саммита в Праге.
Макрон подтвердил готовность Франции способствовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и достижению политического решения, которое позволит установить мир в регионе.