Մելանյա Թրամփի նախկին փաստաբանը դարձել է Սլովենիայի նախագահ
Սլովենիայում նոյեմբերի 13-ին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթել է 54-ամյա իրավաբան, լրագրող Նատաշա Պիրց-Մուսարը։ Երկրի ԿԸՀ-ն հրապարակել է ձայների 95,52%-ի մշակման արդյունքները։
Անկուսակցական Pirc-Musar-ին այն ժամանակ աջակցում էր ընտրատեղամասեր եկած ընտրողների 54,04%-ը, 45,96%-ը քվեարկել էր նրա մրցակցի՝ Սլովենիայի նախկին արտգործնախարար Անժե Լոգարի (46 տարեկան) օգտին՝ Սլովենիայի դեմոկրատական ​​կուսակցությունից։ Սլովենիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում մասնակցությունը կազմել է 52,13 տոկոս։ Slovenske Novice հրատարակությունը նշում է, որ երկիրը «կարծես թե առաջին անգամ է ունենալու կին նախագահ»։
Israeli Details-ը նշել է, որ Նատաշա Փիրց-Մուսարը ժամանակին աշխատել է ԱՄՆ նախկին առաջին տիկին Մելանյա Թրամփի իրավաբանական թիմում, երբ նա դատի է տվել թաբլոիդին զրպարտության համար: Մուսարը նաև մի թիմի անդամ էր, որը վարձվել էր ԱՄՆ նախկին առաջին տիկնոջ օրինական շահերը և նրա ապրանքանիշը պաշտպանելու համար:
Սլովենիայի ներկայիս նախագահ Բորուտ Պահորն իր լիազորությունները կհանձնի դեկտեմբերին։ Այն պատճառով, որ Պահորը նախագահական երկու ժամկետ է զբաղեցրել, նա չի առաջադրվել նախագահի պաշտոնում 2022 թվականին։

Бывший адвокат Мелании Трамп стала президентом Словении
Во втором туре президентских выборов в Словении, который состоялся 13 ноября, победу одержала 54-летняя юрист и журналист Наташа Пирц-Мусар. Результаты обработки 95,52% голосов избирателей опубликовал ЦИК страны.
Беспартийную Пирц-Мусар поддержали на тот момент 54,04% пришедших на участки избирателей, за ее конкурента, бывшего главу МИД Словении Анже Логара (46 лет) из Словенской демократической партии проголосовали 45,96%. Явка во втором туре выборов президента Словении составила 52,13%. Издание Slovenske Novice отмечает, что в стране, "похоже, впервые появится женщина-президент".
Израильские "Детали" отметили, что Наташа Пирц-Мусар когда-то работала в юридической команде бывшей первой леди США Мелании Трамп, когда та подала в суд на таблоид по делу о клевете. Мусар также была частью команды, нанятой для защиты юридических интересов бывшей первой леди США и ее торговой марки.
Сейчас президентом Словении является Борут Пахор. Свои полномочия он передаст в декабре. В связи с тем, что Пахор занимал должность президента два срока, он не баллотировался в президенты в 2022 году.