Ինչպիսի խաղաղություն է հնարավոր Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև՝ ըստ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի
Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա խախտեց ուկրաինական պետության տարածքային ամբողջականությունը: Դա հակասում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, ուստի խաղաղությունը կարող է վերականգնվել միայն Միավորված ազգերի կազմակերպության արժեքների հիման վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գութերեշը Կամբոջայի մայրաքաղաքում կայացած մամուլի ասուլիսում, որտեղ անցկացվում է Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի գագաթնաժողովը, հայտնում է ՄԱԿ-ի կայքը։
Նրա խոսքով, ներկայումս շատ կարևոր է պայմաններ ստեղծել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև երկխոսության աստիճանական վերսկսման համար, ինչը կբերի խաղաղ ապագայի։
«Սակայն ոչ թե որևէ աշխարհ, այլ աշխարհ, որը հիմնված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի արժեքների վրա»,- ընդգծել է Գութերեշը՝ հավելելով, որ Ուկրաինայի պատերազմը, համաշխարհային էներգետիկ և պարենային ճգնաժամը և կլիմայական արտակարգ դրությունը նույնպես օրակարգում են։

Генсек ООН сказал, какой мир возможен между Украиной и Россией
Вторжение РФ в Украину нарушило территориальную целостность украинского государства. Оно противоречит Уставу ООН, поэтому восстановить мир можно лишь на условиях ценностей Организации Объединенных Наций. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш на пресс-конференции в столице Камбоджи, где проходит саммит Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН), сообщается на сайте ООН.
По его словам, в настоящее время очень важным является создание условий для постепенного возобновления диалога между Украиной и Россией, который приведет к мирному будущему.
"Но не любой мир, а мир, основанный на ценностях Устава ООН и нормах международного права", - подчеркнул Гутерриш, добавив, что война в Украине, глобальный энергетический и продовольственный кризис и чрезвычайная климатическая ситуация также были на повестке дня саммита АСЕАН.