«Արցախի ՊԲ-ի կազմալուծման հարցը կրկին առաջնային օրակարգ են հրում». Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Արցախի պաշտպանության բանակի կազմալուծման հարցը կրկին առաջնային օրակարգ են հրում, սակայն եթե նախկինում դա արվում էր Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ և դա որպես պահանջ/սպառնալիք էր ներկայացվում, ապա հիմա այն ակտիվացվում և քննարկելի են դարձնում և՛ հայաստանյան, և՛ որքան էլ զարմանալի է՝ արցախյան իշխանական շրջանակներից։
Որքան էլ ՊԲ կրճատումը՝ կարևոր չէ ամբողջական, թե մասնակի, ներկայացվի միջազգային երաշխիքների կամ Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կազմի հնարավոր ընդլայնման համատեքստում, ԱՆԹՈՒՅԼԱՏՐԵԼԻ է։
Այստեղ առաջին խնդիրն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունը թեման օրակարգային քննարկման հարց է դարձրել, իսկ ավելի կոնկրետ՝ սակարկման, իսկ այն ներկայացվում է նաև որպես Արցախի հետ համաձայնեցված։
Երկրորդ, ես չեմ պատկերացնում, թե էլ ինչ պետք է պատահի Արցախի հետ, որ տեղում հասկանան, որ կոնկրետ այս գործընթացի նպատակը, բառիս բուն իմաստով, Արցախի հենման վերջին հենապատը հեռացնելն է։
Ադրբեջանն այս հարցով շտապում է, որպեսզի խաղաղապահների 5-ամյա ժամկետի ավարտից առաջ վերացնի դիմադրության ամենակարևոր ինստիտուտը, որի պարագայում ո՛չ բանակցելու, ո՛չ էլ պայքարելու ռեսուրս չի լինի։
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ 44-օրյա պատերազմից հետո տեսել ենք, թե ինչպես են ոտնակոխ տրվել միջազգային երաշխիքներն ու խաղաղապահների ներկայությունը և Արցախի նորանոր տարածքներ բռնազավթվել»։

Тигран Абрамян: Вопрос расформирования Армии обороны Арцаха снова вносится в повестку дня
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян пишет: «Вопрос расформирования Армии обороны Арцаха снова вносится в повестку дня, но если раньше это делалось по инициативе Азербайджана и преподносилось как требование/угроза, то сейчас он активизируется и обсуждается как в армянских, так и арцахских провластных кругах.
Как бы сокращение АО, полное или частичное, не представлялось в контексте международных гарантий или возможного расширения состава российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе, оно НЕДОПУСТИМО.
Первая проблема здесь заключается в том, что правительство Армении вынесло эту тему в повестку дня на предмет обсуждения, а точнее, торга, и представляет, что это было согласовано с Арцахом.
Во-вторых, я не представляю, что еще должно произойти с Арцахом, чтобы они поняли, что цель именно этого процесса, в прямом смысле этого слова, состоит в том, чтобы убрать последнюю подпорную стену поддержки Арцаха.
Азербайджан спешит ликвидировать важнейший институт сопротивления до окончания 5-летнего срока миротворцев, и в этом случае не будет ресурсов ни для переговоров, ни для борьбы.
Я не говорю о том, что после 44-дневной войны мы видели, как нарушались международные гарантии и присутствие миротворцев, оккупировались новые территории Арцаха».