Պուտինը պատրաստվում է փորձարկել «Սատանա-2» միջուկային հրթիռը. #DailyExpress
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստվում է փորձարկել «Սատանա-2» միջուկային հրթիռը, հայտնում է Daily Express-ը։
Նշվում է, որ արկը կարող է կրել ավելի քան 10 մարտագլխիկ՝ 16 հազար մղոն/ժ արագությամբ։
«Առաջին փորձարկումից հետո Պուտինն ասաց, որ հրթիռը «կմտածի» Ռուսաստանի թշնամիների մասին։ Դմիտրի Ռոգոզինը մայիսին հայտարարեց, որ գրեթե 50 «Սատանա-2» հրթիռներ զանգվածային արտադրության մեջ են և շուտով պատրաստ կլինեն։
«Այս իսկապես եզակի զենքը կամրապնդի մեր Զինված ուժերի մարտական ​​ներուժը, հուսալիորեն կապահովի Ռուսաստանի անվտանգությունը արտաքին սպառնալիքներից և մտածելու տեղիք կտա նրանց, ովքեր կատաղի ագրեսիվ հռետորաբանության թեժ պահին փորձում են սպառնալ մեր երկրին։ Սա աշխարհում նմանը չունի և դեռ երկար ժամանակ չի լինի»,- մեջբերում է Պուտինի գործակալությունը։
Բացի այդ, հոդվածի հեղինակը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ ռուս հեռուստահաղորդավար և «Россия Сегодня»-ի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելևը կոչ էր արել հարված հասցնել Մեծ Բրիտանիային՝ խոսելով «Սարմատ» հրթիռի մասին։

Путин готовится к испытанию ядерной ракеты «Сатана-2»
Президент России Владимир Путин готовится к тому, чтобы испытать ядерную ракету «Сатана-2», сообщает издание Daily Express.
Отмечается, что снаряд может нести более 10 боеголовок со скоростью 16 тыс. миль/ч.
«После первого испытания Путин сказал, что ракета «заставит задуматься» врагов России. Дмитрий Рогозин в мае сообщил, что почти 50 ракет «Сатана-2» находятся в массовом производстве и скоро будут готовы», – говорится в тексте публикации издания.
«Это поистине уникальное оружие укрепит боевой потенциал наших Вооруженных Сил, надежно обеспечит безопасность России от внешних угроз и даст пищу для размышлений тем, кто в пылу бешеной агрессивной риторики пытается угрожать нашей стране. У этого нет аналогов в мире и не будет еще долго», – цитирует агентство Путина.
Кроме того, автор статьи напомнил, что ранее российский телеведущий и гендиректор МИА «Россия сегодня» Дмитрий Киселев призывал нанести удар по Великобритании, говоря о ракете «Сармат».