Հաջորդ տարի Ուկրաինայում հարկերի մոտ 90%-ը բաժին է հասնելու բանակին
Ուկրաինայի Նախարարների կաբինետը հաջորդ տարի քաղաքացիների և ձեռնարկությունների վճարած բոլոր հարկերի և տուրքերի գրեթե 90%-ը կուղղի Ուկրաինայի բանակին և անվտանգությանը։ Բյուջեի դեֆիցիտը նախատեսվում է փակել միջազգային գործընկերների աջակցության շնորհիվ։
Այս մասին Facebook-ում հայտնել է վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
«Հաջորդ տարի քաղաքացիների և ձեռնարկությունների վճարած բոլոր հարկերի և տուրքերի գրեթե 90 տոկոսը կառավարությունը ուղղելու է մեր բանակին և երկրի անվտանգությանը: Սրանք են այս շաբաթ ընդունված՝ 2023 թվականի բյուջեի իրողությունները», - ասել է Շմիգալը:
Մասնավորապես, հաջորդ տարի նախատեսվում է 1,1 տրիլիոն գրիվնա հատկացնել Ուկրաինայի զինված ուժերին և անվտանգությանը, գրեթե 450 միլիարդ գրիվնա կուղղվի սոցիալական ծրագրերին և կենսաթոշակներին։ Առողջապահության համար նախատեսվում է հատկացնել 176 միլիարդ, իսկ կրթությանը՝ 156 միլիարդ. «Սրանք չորս հիմնական ծախսային հոդվածներն են։ Պետության սեփական եկամուտները կկազմեն 1,3 տրիլիոն, իսկ ծախսերը՝ 2,6 տրիլիոն։ Մենք նախատեսում ենք փակել ՀՆԱ-ի ավելի քան 20%-ի պակասուրդը միջազգային գործընկերների աջակցության շնորհիվ, մենք անընդհատ բանակցում ենք ֆինանսավորման նոր ծրագրերի շուրջ»,- հավելել է կառավարության ղեկավարը։

Около 90% налогов в следующем году пойдут на армию, - Шмыгаль
Кабинет Министров Украины направит на армию и безопасность Украины почти 90% всех налогов и сборов, которые будут уплачены гражданами и бизнесом в следующем году. Дефицит бюджета планируется закрыть благодаря поддержке международных партнеров.
Об этом сообщил в фейсбуке премьер-министр Денис Шмыгаль, передает Цензор.НЕТ.
"Почти 90% всех налогов и сборов, которые уплатят граждане и бизнес в следующем году, будут направлены правительством на нашу армию и безопасность страны. Это реалии бюджета на 2023 год, принятый на этой неделе", - сказал Шмыгаль.
В частности, на следующий год на Вооруженные силы Украины и безопасность запланировано выделить 1,1 трлн грн, почти 450 млрд грн будут направлены на социальные программы и пенсии. 176 млрд грн запланировано выделить на здравоохранение и 156 млрд грн – на образование.
"Это четыре главные статьи расходов. Собственные доходы государства составят 1,3 трлн грн, а расходы - 2,6 трлн грн. Дефицит в более чем 20% ВВП планируем закрыть благодаря поддержке международных партнеров, с которыми постоянно ведем переговоры о новых программах финансирования" , – добавил глава правительства.