Bloomberg-ը նշել է այն «վիթխարի գինը», որ վճարել է Եվրոմիությունը՝ ռուսական գազից հրաժարվելու պատճառով
Ուրբաթ, 04 նոյեմբերի, 2022 թ., 21:48
Եվրոմիության երկրները գրեթե 105 միլիարդ դոլար են ծախսել իրենց գազապահեստարանները լցնելու համար՝ Ռուսաստանից կապույտ վառելիքից հրաժարվելու պատճառով, հայտնում է Bloomberg-ը։
«Վառելիքի պաշարների ընդհանուր արժեքը կազմել է 104,8 միլիարդ դոլար», - գործակալությունը մեջբերում է Բրյուսելի Bruegel վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Բեն ՄակՈւիլիամսին:
Հոդվածի հեղինակ Լայոնել Լորանը նշել է, որ ԵՄ-ի ցանկությունը՝ լցնել գազամբարները ձմռանն ընդառաջ, պահանջել է Նորվեգիայից մինչև Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այլընտրանքային աղբյուրների առավելագույն օգտագործում։ Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, ԵՄ երկրների ծախսերը պահեստարանների լրացման համար միայն կավելանան։
Մեծ Բրիտանիայի Aurora Energy Research-ի գլոբալ էներգետիկ շուկաների հետազոտության ղեկավար Անիս Գանբոլդի խոսքով՝ եվրոպական երկրների ընթացիկ ծախսերը «մոտ երկու անգամ գերազանցում են Ուկրաինային ԱՄՆ-ից տրամադրվող ֆինանսական օգնության ընդհանուր գումարը»:
«Դրանք հսկայական թվեր են»,- փորձագետի խոսքերն է մեջբերում Bloomberg-ը:
Նա նաև նշել է, որ վտանգը կայանում է նրանում, որ հաջորդ տարի գազը թանկանալու է։ Գենբոլդը նախազգուշացրել է, որ «ցուրտ ձմեռը կարող է ամբողջությամբ սպառել ԵՄ-ի առկա պաշարները», ինչի հետևանքով համայնքի երկրները «կսկսեն պահեստները լցնելու նոր մրցավազք»։
Ավելի վաղ տնտեսագիտության դոկտոր, Կառավարման պետական ​​համալսարանի Համաշխարհային տնտեսության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի պրոֆեսոր Եվգենի Սմիրնովն ուշադրություն էր հրավիրել այն փաստի վրա, որ գազի շուկաներում 2021 թվականի երկրորդ կիսամյակում մատակարարումների պակաս և բարձր գներ են եղել: Նրա կարծիքով, 2023 թվականին անկումը լիովին կդրսևորվի բնական գազի շուկաներում։
Մինչ այս գերմանական RWE էներգետիկ ընկերության գործադիր տնօրեն Մարկուս Քրեբերը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողությունը առաջիկա մի քանի տարիներին կհանգեցնի գազի թանկացմանը։

Bloomberg назвал «колоссальную цену» отказа Евросоюза от российского газа
Страны Европейского союза потратили почти $105 млрд на заполнение cвоих газовых хранилищ из-за отказа от голубого топлива из России, передает Bloomberg.
«Общая стоимость запасов топлива составила 104,8 миллиарда долларов», — приводит агентство данные эксперта брюссельского аналитического центра Bruegel Бена МакВильямса.
Автор статьи Лайонел Лоран указал, что стремление Евросоюза заполнить резервуары в преддверии зимы потребовало максимального использования альтернативных источников от Норвегии до Объединенных Арабских Эмиратов. При этом, по его словам, затраты государств ЕС на заполнение хранилищ будут только увеличиваться.
Как заявил руководитель отдела исследований глобальных энергетических рынков в Aurora Energy Research в Великобритании Анис Ганболд, нынешние затраты европейских стран «примерно вдвое превысили общий объем финансовой помощи Украине со стороны США».
«Это огромные цифры», — цитирует эксперта Bloomberg.
Он также отметил, что опасность состоит в том, что на следующий год цены на газ вырастут. Ганболд предупредил, что «холодная зима может полностью истощить существующие запасы» ЕС, в результате чего страны сообщества «начнут новую гонку за наполнением резервуаров».
Ранее доктор экономических наук, профессор кафедры мировой экономики и международных экономических отношений Государственного университета управления Евгений Смирнов обратил внимание, что на рынках газа дефицит предложения и высокие цены сформировались еще во второй половине 2021 года. По его мнению, в 2023 году в полной мере проявится рецессия на рынках природного газа.
До этого гендиректор немецкой энергетической компании RWE Маркус Креббер заявил, что спецоперация России на Украине приведет к тому, что цены на газ в ближайшие несколько лет будут находиться на высоком уровне.