Լեհաստանը Ռուսաստանի հետ սահմանին փշալար է քաշում. ՌԴ-ի արձագանքը
Լեհաստանը սկսել է Կալինինգրադի մարզի հետ սահմանին ցանկապատի կառուցումը, այն բաղկացած կլինի երեք շարք փշալարից, ասել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարարը։ Նախկինում նմանատիպ պատնեշ կառուցվել էր լեհ-բելառուսական սահմանին։
Պատնեշի բարձրությունը կկազմի 2,5 մ, իսկ լայնությունը՝ 3 մ։ Լեհական կողմում կկառուցվի նաև կենդանիների պաշտպանության համար նախատեսված պարիսպ։ Սահմանը համալրվելու է շրջագծային պաշտպանության էլեկտրոնային համակարգով։
«Մենք փորձում ենք սահմանը դարձնել անանցանելի. Մենք օգտագործում ենք անցյալ տարի ձեռք բերված փորձը։ Անկասկած, ժամանակավոր պատնեշը, որը կանգնեցվել էր լեհ-բելառուսական սահմանը պահպանելու համար, կանխեց կամ զգալիորեն դանդաղեցրեց բելառուսական տարածքից հիբրիդային հարձակումը: Ուստի մենք եկանք այն եզրակացության, որ նման պատնեշ պետք է կառուցվի Կալինինգրադի շրջանի հետ սահմանին»,- ասել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարը։
Ռուսաստանի հետ սահմանին պարիսպ կառուցելու Լեհաստանի ծրագրերի մասին հայտնի դարձավ հոկտեմբերի վերջին։ Իշխող «Օրենք և արդարություն» կուսակցության ղեկավար Քշիշտոֆ Սոբոլևսկին այնուհետև Reuters-ին ասել է, որ երկրի իշխանությունները ակնկալում են միգրանտների հոսք Կալինինգրադի հետ սահմանին տեղի «Խրաբրովո» օդանավակայանի կողմից «բաց երկնքի» ռեժիմի ներդրումից հետո։
Կրեմլն արդեն հայտարարել է, որ չի պատրաստվում խանգարել Լեհաստանին՝ պատ կառուցել Ռուսաստանի հետ սահմանին։ «Պատմությունը ամեն անգամ ապացուցում է պատեր կառուցելու որոշումների հիմարությունը, քանի որ տարիների կամ տասնամյակների ընթացքում բոլոր պատերը փլվում են… Մենք չենք կարող կանխել նման որոշումների իրականացումը և չենք էլ պատրաստվում»,- ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։

Польша начала строить забор из колючей проволоки
Польша начала строительство заграждения на границе с Калининградской областью, оно будет состоять из трех рядов колючей проволоки, сообщил польский министр обороны. Ранее аналогичное сооружение было построено на польско-белорусской границе
Польша начала строительство заграждения на границе с Россией, заявил глава Минобороны страны Мариуш Блащак, передает Polskie Radio. По его словам, забор на границе с Калининградской областью «будет состоять из трех рядов колючей проволоки, которая используется армией по всему миру».
Заграждение будет аналогично построенному ранее на польско-белорусской границе, его высота составит 2,5 м, а ширина — 3 м, указал Блащак. На польской стороне также будет возведено ограждение для защиты животных. Границу оснастят электронной системой защиты периметра, добавил министр.
«Мы стремимся сделать границу непроницаемой. Мы используем опыт, полученный в прошлом году. Несомненно, этот временный барьер, возведенный для охраны польско-белорусской границы, предотвратил или значительно замедлил гибридную атаку с белорусской территории. Поэтому мы пришли к выводу, что такой барьер должен быть построен на границе с Калининградской областью», — заявил глава Минобороны Польши.
О планах Польши построить заграждение на границе с Россией стало известно в конце октября. Глава правящей партии «Право и справедливость» Кшиштоф Соболевский тогда сообщил Reuters, что власти страны ожидают наплыва мигрантов на границе с Калининградом после введения местным аэропортом Храброво режима «открытого неба». «Нам придется укрепить наши силы на этом участке границы, а также рассмотреть возможность <…> строительства пограничных укреплений, аналогичных тем, которые мы сейчас имеем на польско-белорусском участке», — отметил Соболевский.
Кремль тогда заявил, что не собирается мешать Польше строить стену на границе с Россией. «История каждый раз доказывает глупость решений о строительстве стен, потому что с течением лет или десятилетий все стены падают… Мы не можем помешать, да и не собираемся, реализации подобных решений», — отметил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.