Շոլցը ցանկանում է բարեփոխել ԵՄ-ն և վերացնել միաձայնությունը
Եվրոմիությունը պետք է բարեփոխվի և աստիճանաբար վերացնի արտաքին և հարկային քաղաքականության, ինչպես նաև այլ ոլորտներում որոշումների կայացման հարցում միաձայնության սկզբունքը։ Այս առաջարկով հանդես է եկել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Եվրոպական սոցիալիստների կուսակցության համագումարում, գրում են արտասահմանյան լրատվամիջոցները։
«Ես հստակ ասում եմ՝ եթե աշխարհաքաղաքական Եվրոպան մեր պահանջն է, ապա ձայների մեծամասնության սկզբունքի վրա հիմնված որոշումները հաղթանակ են, ոչ թե ինքնիշխանության կորուստ։ Մեկ Եվրոմիություն՝ բաղկացած 27, 30, 36 պետություններից, որում ավելի քան 500 միլիոնավոր ազատ և իրավահավասար քաղաքացիներ, կարող են ավելի մեծացնել իրենց կշիռն այս աշխարհում», - պնդում է Շոլցը:
Նրա կարծիքով, միաձայնության սկզբունքի մերժումը կօգնի եվրոպական փոքր պետություններին՝ լսելի լինել։ Բացի այդ, Օլաֆ Շոլցը հանդես է գալիս ավելի մեծ ինքնավարության, այդ թվում՝ Եվրոմիության ռազմական անկախության օգտին: Կանցլերը կոչ է արել համակարգված ձեռք բերել սպառազինություններ և սարքավորումներ, մինչև 2025 թվականը ստեղծել ԵՄ արագ արձագանքման ուժեր և եվրոպական զինված ուժերի համար ԵՄ իրական շտաբ:
Կանցլերը ԵՄ անդամներին կոչ է արել լուծել հակամարտությունները ֆինանսական և միգրացիոն քաղաքականության շուրջ։ Մասնավորապես, ըստ Շոլցի, անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել անօրինական միգրացիան նվազեցնելու և միաժամանակ ապահովելու հմուտ աշխատողների հոսքը արտերկրից։

Шольц хочет реформировать Евросоюз и убрать единогласие
Европейский союз необходимо реформировать и постепенно отменить принцип единогласия при принятии решений во внешней и налоговой политике, а также в других сферах. С таким предложением выступил канцлер Германии Олаф Шольц на Конгрессе Партии европейских социалистов, пишут зарубежные СМИ.
"Я четко говорю: если геополитическая Европа - это наше требование, то решения на основе принципа большинства голосов - это победа, а не потеря суверенитета. Единый Европейский союз, состоящий из 27, 30, 36 государств, в котором проживает более 500 млн свободных и равноправных граждан, может еще больше усилить свой вес в этом мире", - утверждал Шольц.
По его мнению, отказ от принципа единогласия поможет небольшим европейским государствам быть услышанными. Помимо этого, Олаф Шольц выступил за большую автономию, включая военную независимость для Евросоюза. Канцлер призвал к скоординированным закупкам оружия и оборудования, созданию сил быстрого реагирования ЕС к 2025 году и настоящей штаб-квартиры Евросоюза для европейских вооруженных сил.
Канцлер призвал членов Евросоюза урегулировать конфликты в финансовой и миграционной политике. В частности, по мнению Шольца, необходимо принять меры для сокращения нелегальной миграции и одновременно обеспечить приток квалифицированных рабочих из-за рубежа.