Չեխիան արգելում է ՌԴ քաղաքացիների մուտքը կարճաժամկետ շենգենյան վիզաներով
Հոկտեմբերի 25-ից Չեխիան արգելում է ՌԴ քաղաքացիների մուտքը կարճաժամկետ շենգենյան վիզաներով։ Այս մասին հայտարարել է Չեխիայի ԱԳՆ ղեկավար Յան Լիպավսկին։
Նրա խոսքով՝ մինչ Ուկրաինայում «ռուսական հրթիռներն ընկնում են խաղահրապարակների և աշխատանքի գնացող մարդկանց վրա, ամեն օր միջազգային օդանավակայանով Չեխիա է մտնում Ռուսաստանի մինչև 200 քաղաքացի»։
«Ուստի մենք պայմանավորվել ենք արգելել մուտքը Ռուսաստանի այն քաղաքացիներին, ովքեր մուտք են գործում Չեխիայի տարածք արտաքին Շենգենյան սահմանով, ներառյալ մեր միջազգային օդանավակայանը, զբոսաշրջության, սպորտի կամ մշակութային նպատակներով: Այս միջոցը կտարածվի ճանապարհորդների վրա ԵՄ անդամ ցանկացած երկրի կողմից տրված գործող Շենգեն վիզայով»,- ասել է նա։ Չեխիան այսպիսով միացավ մերձբալթյան երկրներին, Լեհաստանին և Ֆինլանդիային, որոնք նախկինում փակել էին իրենց սահմանները ռուս զբոսաշրջիկների համար։
Սեպտեմբերի սկզբին ԵՄ երկրները որոշեցին կասեցնել Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման համաձայնագիրը։ Դա հանգեցրեց վիզայի վճարի թանկացման՝ 35-ից հասնելով 80 եվրոյի, լրացուցիչ փաստաթղթերի տրամադրման անհրաժեշտության, վիզայի տրամադրման ժամանակի ավելացման և բազմակի վիզաների տրամադրման կանոնների խստացման։
Եվրոհանձնաժողովի առաջարկությունների համաձայն, Ռուսաստանի քաղաքացիների վիզայի դիմումները քննարկելիս առաջարկվում է ավելի ցածր առաջնահերթություն տալ նրանց, ովքեր ԵՄ մեկնելու էական պատճառ չունեն։ ԵՄ երկրներին նաև խորհուրդ է տրվում ուշադիր ստուգել Ռուսաստանի քաղաքացիների բոլոր դիմումները և ձեռնպահ մնալ երկարաժամկետ վավերականությամբ բազմակի մուտքի արտոնագրերի տրամադրումից՝ «վստահության բացակայության պատճառով:

Чехия с 25 октября запретит въезд российским туристам со всеми шенгенскими визами
Чехия с 25 октября вводит запрет на въезд гражданам России с краткосрочными шенгенскими визами. Об этом сообщил глава чешского МИДа Ян Липавский.
По его словам, пока в Украине "российские ракеты падают на детские площадки и людей, которые просто едут на работу, ежедневно через международный аэропорт в Чехию въезжают до 200 граждан России".
"Поэтому мы договорились, что российским гражданам, которые въезжают на территорию Чехии через внешнюю шенгенскую границу, включая наш международный аэропорт, с целью туризма, спорта или культуры, теперь будет отказано во въезде. Эта мера будет применяться к путешественникам с действующей шенгенской визой, выданной любой страной – членом ЕС", – сказал он. Чехия, таким образом, присоединилась к странам Балтии, Польше и Финляндии, которые ранее закрыли свои границы для российских туристов.
В начале сентября страны Евросоюза решили приостановить действие соглашения об упрощенной выдаче виз с Россией. Это привело к увеличению визового сбора с 35 до 80 евро, необходимости предоставления дополнительных документов, увеличению времени оформления визы и ужесточению правил выдачи многократных виз.
Согласно рекомендациям Европейской комиссии, более низкий приоритет при рассмотрении заявок на визы от граждан России предлагается отдавать тем, кто не имеет существенной причины для поездки в ЕС. Странам ЕС рекомендовано также тщательно проверять все заявления граждан России и воздерживаться от выдачи многократных въездных виз с длительным сроком действия из-за отсутствия "уверенности в том, что российские граждане будут продолжать выполнять условия въезда, особенно если заявленной целью поездки был туризм".