Գերմանիան Ուկրաինային կտրամադրի Mars II MLRS և Panzerhaubitze 2000 հրետանային կայանքներ
Գերմանիան Ուկրաինային կտրամադրի Mars II բազմակի հրթիռային համակարգեր և Panzerhaubitze 2000 ինքնագնաց հրետանային կայաններ, հայտնել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը։
«Մենք համակարգում ենք մեր շարունակական աջակցությունը: Առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում ավելի շատ PzH2000 և MARSII-ներ կհանձնվեն Ուկրաինային»,- ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ: Տեխնիկայի ստույգ քանակությունը, որը նախատեսվում է տեղափոխել Կիև, չի նշվում։ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ուկրաինա է մատակարարվել գերմանական առաջին IRIS-T SLM հակաօդային պաշտպանության համակարգը։ «Սկսվել է հակաօդային պաշտպանության նոր դարաշրջան»,- գրել է նա Twitter-ում։
Ընդհանուր առմամբ, Գերմանիան նախատեսում է Կիևին մատակարարել հակաօդային պաշտպանության չորս համակարգ։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը նշել է, որ նման կայանքներից մեկը կարող է պաշտպանել «մեծ քաղաքը ռուսական օդային հարձակումներից»: Ինչպես նշում է Der Spiegel-ը, համալիրի կառավարվող հրթիռները կարող են օդային թիրախներ խփել մինչև 40 կմ հեռավորության վրա և մինչև 20 կմ բարձրության վրա։

Германия поставит Украине РСЗО Mars II и артиллерийские установки Panzerhaubitze 2000
Германия поставит Украине реактивные системы залпового огня Mars II и самоходные артиллерийские установки Panzerhaubitze 2000. Об этом в твиттере сообщает Министерство обороны Германии.
"Мы координируем нашу постоянную поддержку. В ближайшие несколько недель больше PzH2000 и MARSII будут переданы Украине", – говорится в сообщении ведомства. Точное количество техники, которую планируется передать Киеву, не указывается. Министр обороны Украины Алексей Резников ранее сообщил, что первая немецкая система ПВО IRIS-T SLM доставлена в Украину. "Началась новая эра противовоздушной обороны", – написал он в твиттере.
Всего Германия планирует поставить Киеву четыре такие системы ПВО. Канцлер Германии Олаф Шольц указывал, что одна такая установка может защитить "крупный город от российских воздушных атак". По данным Der Spiegel, управляемые ракеты комплекса могут сбивать воздушные цели на расстоянии до 40 км и на высоте до 20 км.
Системы ПВО IRIS-T SLM власти Германии обещали передать еще летом, однако после недавних массированных обстрелов российскими войсками более десятка городов Украины министр обороны Германии Кристин Ламбрехт заявила, что отправка четырех обещанных систем будет ускорена.