Nissan-ն իր ակտիվները փոխանցել է Ռուսաստանին 1 եվրոյով
Ճապոնական Nissan ավտոարտադրողը հայտարարել է, որ Ռուսաստանում իր բիզնեսը 1 եվրոյով կփոխանցի պետական ​​ձեռնարկությանը, ընկերությունը կկորցնի 687 մլն դոլար, հայտնում է Reuters-ը։
Խոսքը Սանկտ Պետերբուրգի Nissan գործարանի, ինչպես նաև Մոսկվայում վաճառքի և շուկայի կառավարման կենտրոնի մասին է։ Nissan Manufacturing Russia LLC-ի ռուսական այս ակտիվները կփոխանցվեն FSUE NAMI պետական ​​ընկերությանը, որը Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ենթակայության ձեռնարկություն է: Գործարքը Nissan-ին իրավունք կտա վեց տարվա ընթացքում ետ գնել բիզնեսը։
Ավելի վաղ հատնել էինք, որ АвтоВАЗ-ը Ռուսաստանում կսպասարկի Nissan մեքենաները և կմատակարարի պահեստամասեր։ Ակտիվների փոխանցոմամբ Nissan-ը դառնում է վերջին խոշոր ընկերությունը, որը լքել է Ռուսաստանը Ուկրաինա լայնամասշտաբ ներխուժումից հետո: Գործարքը նման էր Nissan-ի հիմնական բաժնետիրոջ՝ ֆրանսիական Renault ավտոարտադրողի կնքած գործարքին։ Նրա ակտիվները փոխանցվել են Մոսկվա, իսկ АвтоВАЗ-ում նրա մասնաբաժինը փոխանցվել է արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ենթակայությանը։
Սանկտ Պետերբուրգի Nissan գործարանը սկսել է ավտոմեքենաների արտադրությունը 2009 թվականին։ 2021 թվականին գործարանն արտադրությունն ավելացրել է 17%-ով՝ հասնելով 45000 մեքենայի։ Անցյալ տարի Ռուսաստանում վաճառվել է մոտ 51,5 հազար Nissan ավտոմեքենա։ Շուկայի մասնաբաժինը կազմել է 3,1%։

Nissan объявил об уходе из России и передал активы государству за 1 евро
Японский автопроизводитель Nissan заявил о передаче своего бизнеса в России государственному предприятию за 1 евро, убытки компании составят 687 млн долларов, сообщает Reuters.
Речь идет о заводе Nissan в Санкт-Петербурге, а также центре продаж и маркетинга в Москве. Эти российские активы ООО "Ниссан Мэнуфэкчуринг Россия" будут переданы государственной компании ФГУП НАМИ – подведомственному Минпромторгу РФ предприятию. Сделка даст Nissan право выкупить бизнес в течение шести лет.
"Коммерсант" пишет, что АвтоВАЗ будет обеспечивать обслуживание автомобилей Nissan в России и поставку запчастей. Передача активов делает Nissan последней крупной компанией, покинувшей Россию после ее полномасштабного вторжения в Украину. Сделка была аналогичной той, что заключил главный акционер Nissan – французский автопроизводитель Renault. Его активы отошли Москве, а доля в АвтоВАЗе – подведомственному Минпромторгу НАМИ.
Завод Nissan в Петербурге начал производство автомобилей в 2009 году. За 2021 год завод увеличил производство на 17%, до 45 тысяч машин. В прошлом году в России продали около 51,5 тысячи автомобилей Nissan. Доля на рынке составила 3,1%.