ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է նախապատրաստում Ռուսաստանի դաշնակիցների համար
Եվրոմիությունը նոր պատժամիջոցներ է պատրաստում Ռուսաստանի և երրորդ երկրների մարդկանց ու ընկերությունների համար, որոնք օգնում են նրան շրջանցել պատժամիջոցները, գրում է Bloomberg-ը։
Հրատարակության համաձայն՝ նոր պատժամիջոցները Եվրոպային թույլ կտան սահմանափակել նրանց, ովքեր օգնում են Մոսկվային շրջանցել արդեն իսկ ընդունված սահմանափակումները։
Բացի այդ, պատժամիջոցներ կարող են կիրառվել նրանց նկատմամբ, ովքեր արգելված ռուսական ապրանքներ են ներմուծում ԵՄ երրորդ երկրի միջոցով՝ թաքցնելով իրենց ծագման երկիրը, կամ արգելված ապրանքներ արտահանում են Մոսկվա։ Պատժամիջոցների կարող են ենթարկվել նաև Եվրոմիության քաղաքացիները։
Նոր փաթեթի առանձին կետ կարող են լինել պատժամիջոցները, որոնք թույլ են տալիս արգելանք դնել պատժամիջոցային ակտիվների նկատմամբ: Ներկայումս չկան կանոններ, որոնք թույլ են տալիս դա:
Որպես առանձին քայլ՝ հանձնաժողովն աշխատում է օրենսդրության վրա, որը թույլ կտա կալանք դնել պատժամիջոցների տակ գտնվող ակտիվների վրա: Ներկայիս կանոնները նախատեսում են, որ ակտիվների առգրավման օրինական հնարավորությունը կարող է դուռ բացել պատժամիջոցների տակ գտնվող ակտիվների օգտագործման համար՝ Ուկրաինան վերականգնելու համար:

ЕС готовит санкции для союзников России
Европейский союз готовит новые санкции для России и людей и компаний из третьих стран, кто помогает ей обходить санкции, пишет Bloomberg.
Согласно данным издания, новые санкции позволят Европе ограничивать тех, кто помогает Москве обходить уже принятые ограничения.
Кроме того, санкции могут применяться к тем, кто ввозит запрещенные российские товары в ЕС через третью страну, при этом скрывая их страну производства, или экспортирует запрещенные товары в Москву. Под санкции могут попасть и граждане Евросоюза.
Отдельным пунктом нового пакета могут стать санкции, разрешающие арестовывать подсанкционные активы. Сейчас нет правил, которые позволяют это делать.
В качестве отдельного шага комиссия работает над законодательством, которое позволит арестовывать подсанкционные активы. Нынешние правила предусматривают, что юридическая возможность конфискации активов может открыть дверь для использования активов, находящихся под санкциями, для восстановления Украины.