Ղրիմի կամրջի վրա սկսվել է մեքենաների երթևեկությունը երկու երթուղիներով
ՌԴ փոխվարչապետ Մարատ Խուսնուլլինը Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է, որ երթևեկությունը վերսկսվել է Ղրիմի կամրջի ավտոմոբիլային երկու հոսքերով, կարգավորվել է լուսավորությունը և կիրառվել են նոր գծանշումներ։
«Մինչ այս կամուրջն աշխատում էր հետընթաց ռեժիմով, ճանապարհի հատվածում կարգավորվել է լուսավորությունը, գծանշվել են նոր գծանշումներ, վերականգնվել են արգելապատնեշները։ Այժմ կամրջով հնարավոր կլինի ավելի արագ անցնել մեքենայով»,- գրել է նա։ Պաշտոնյայի խոսքով՝ մասնագետները շարունակում են կամրջի վնասված հատվածի ուսումնասիրությունը։ «Շնորհակալություն շինարարներին, ովքեր աշխատում են շուրջօրյա, էներգաբլոկի բոլոր մասնագետներին, ովքեր օգնում են կամուրջի վերականգնման աշխատանքների կազմակերպմանը»,- ասաց պաշտոնյան։
Հոկտեմբերի 8-ի առավոտյան Ղրիմի կամրջի վրա պայթյուն է որոտացել՝ պայթեցվել է բեռնատարը, որից հետո երկաթուղային հատվածի երկայնքով ընթացող գնացքի՝ վառելիքով բարձված յոթ վագոն է բռնկվել։ Դրա հետևանքով ավտոմեքենաների համար նախատեսված երկու հատվածներ մասամբ փլուզվել են, սակայն բեռնափոխադրման ալիքի վրայի կամարների հենարանները չեն վնասվել: Նախորդ գիշեր կամրջի վրա երթեւեկությունը վերականգնվել է, սակայն միայն՝ հանդիպակացի հաշվին և միայն՝ մեքենաների համար։ Գիշերվա մոտ վերսկսվել է նաև երկաթուղային երթևեկությունը. այժմ գնացքներն արդեն երթևեկության մեջ են։ Բայց բեռնատարներն ու ավտոբուսները պետք է օգտվեն լաստանավից։ Ինչպես նշել է Ղրիմի ղեկավար Սերգեյ Ակսյոնովը, դա ժամանակավոր միջոց է։
ՍԴ-ն քրեական գործ է հարուցել. քննիչները պարզել են, որ պայթած բեռնատարը պատկանում է Կրասնոդարի երկրամասի մի բնակչի։ Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ պայթյունի հետևանքով երեք մարդ է զոհվել՝ բեռնատարի կողքով ընթացող մարդատար մեքենայի ուղևորները։

По двум полосам Крымского моста запустили автомобильное движение
По двум автомобильным полосам Крымского моста запустили движение, там наладили освещение и нанесли новую разметку, сообщил вице-премьер Марат Хуснуллин в Telegram-канале.
"До этого мост работал в реверсивном режиме. На автодорожной части наладили освещение, нанесли новую разметку, восстановили барьерное ограждения. Теперь на автомобиле по мосту можно будет проехать быстрее", — написал он. По словам чиновника, специалисты продолжают обследовать поврежденную часть моста. "Спасибо строителям, которые работают круглосуточно, всем специалистам силового блока, которые помогают в организации работ по восстановлению моста", — заявил чиновник.
Утром 8 октября на Крымском мосту прогремел взрыв — подорвалась фура, после чего загорелись семь цистерн с топливом из состава, следовавшего по железнодорожной части переправы. Вследствие этого частично обрушились два автомобильных пролета, но опоры арки над судоходным каналом не пострадали. Накануне вечером на мосту восстановили автомобильное движение, но в реверсивном режиме и только для легковых машин. Ближе к ночи возобновилось и железнодорожное движение — сейчас поезда идут уже по расписанию. Но грузовые фуры и автобусы должны использовать паромную переправу. Как отметил глава Крыма Сергей Аксенов, это временная мера.
СК завел уголовное дело. Следователи установили, что взорвавшимся грузовиком владеет житель Краснодарского края. По предварительной информации, при взрыве погибли три человека — пассажиры легковушки, ехавшей рядом с грузовиком.